2017/05/16

Porady dla początkującego winiarza

Wszyscy znawcy i smakosze win zgodni są co do tego, że dobre domowe wino jest zdecydowanie lepsze niż takie kupione w sklepie. Ale wino trzeba umieć zrobić. Praktyka czyni mistrza i nie jest to czynność, której nie można się nauczyć, dlatego też warto próbować, by zapełnić swoją domową piwniczkę własnymi winiarskimi wyrobami.

Mimo że produkcja wina w domu jest czasochłonna, to nie powinna stanowić problemu nawet dla początkującego winiarza. Poniżej kilka rad na temat tego jak zabrać się za domowy wyrób wina, jakich produktów używać i z jakiego sprzętu korzystać.
Przy domowej produkcji wina niezbędne są odpowiednie naczynia i akcesoria, bez nich trudno będzie cokolwiek zdziałać. Warto wiedzieć, że wszystkie tych naczyń można używać wielokrotnie, byle tylko były utrzymane w odpowiedniej czystości.

Przydatne akcesoria winiarskie to:

 • gąsior
 • rurka fermentacyjna
 • korki do wina
 • wężyk do zlewania wina
 • butelki
 • specjalne drożdże do produkcji wina


Każdy wie, że wino można zrobić praktycznie ze wszystkich owoców. Świetnie nadają się do tego jeżyny, truskawki, rabarbar, winogron, wiśnie, porzeczki, a nawet maliny. Warunek jest jeden: owoce muszą być zdrowe i dorodne. Każdy winiarz wie, że sfermentowane zgniłe gruszki czy też jabłka nie wyprodukują alkoholu tylko ocet. Ciekawostką jest to, że przepyszne wino może powstać także z warzyw, np. z pomidorów, a sam smak wina możemy podkręcić bakaliami: rodzynkami czy też suszonymi morelami. Jednak najpopularniejsze są wina winogronowe, wiśniowe, porzeczkowe, borówkowe, agrestowe, jabłkowe, gruszkowe, malinowe. Korzystanie z owoców sezonowych to najlepsze wyjście, bo wtedy te owoce są najtańsze i najbardziej dorodne, a to daje gwarancję wydobycia maksymalnego smaku i owocowej esencji.

Przygotowanie wina domowego składa się z kilku ważnych etapów, żadnego z nich nie można pominąć:

 • Oczyszczenie owoców z liści, pestek i szypułek, a także opcjonalne umycie ich. Uwaga: owoce zawierają naturalnie występujące drożdże, bardzo ważne w procesie fermentacji, jeśli nie chcemy się ich pozbyć, to nie należy myć owoców. 
 • Przyrządzenie moszczu, który jest podstawą każdego wina. Owoce należy zgnieść, można to zrobić maszynką do mięsa z odpowiednią wkładką zgniatającą albo sokowirówką. Gotowy moszcz przekładamy do gąsiora.
 • Przygotowanie syropu z wody i cukru. Standardowy syrop przygotowuje się według przepisu: kilogram cukru na litr wody. Mieszankę gotujemy, w trakcie gotowania należy zbierać pojawiającą się na wierzchu pianę. Warto pamiętać, że im więcej cukru tym wino będzie mocniejsze i słodsze, ale do moszczu można dodać kwasku, który wyrówna słodkość .
 • Dodanie drożdży winiarskich. Wspominano już, że owoce zawierają naturalnie występujące drożdże, ale często to nie wystarcza do procesu fermentacyjnego. Dodanie kupnych drożdży przyspieszy powstanie wina. Ale przed dodaniem ich do moszczu trzeba je rozmnożyć. Drożdże rozmnaża się w trakcie gotowania ich w szklance soku z owoców przeznaczonych na wino z dodatkiem cukru, potem trzeba je odstawić na około 3-4 dni. Po tym czasie drożdże wlewa się do gąsiora. 
 • Gąsior powinien być napełniony mniej więcej w 2/3 i dokładnie zatkany korkiem. Wszystkie korki do wina powinny być nowe i wcześniej nieużywane.
 • W trakcie dojrzewania wino należy kilkukrotnie zlać do mniejszego naczynia, ale tak, by nie naruszyć osadu.
 • W zależności do rodzaju wina na efekt dojrzewania czeka się od kilku miesięcy do nawet dwóch lat.

Opisany wyżej proces domowej produkcji wina pozwala cieszyć się pysznym winem przez długi czas. Jednorazowo można zrobić nawet kilkanaście litrów. Wraz z doświadczeniem będzie rosła chęć do eksperymentów, na przykład produkcji wina z warzyw, która sprawi, że winiarstwo może stać się prawdziwą pasją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz