2016/08/31

Szybkie kanapki z pasztetem

Dzień po dniu zmagamy się z pośpiechem oraz presją. Często dopadają nas one także w kuchni, a spokojnie zjedzony posiłek to podstawa dbania o swój przewód pokarmowy. Jeśli nie mamy czasu zadbajmy o to, aby przyrządzić coś szybko, ale smacznie i zdrowo. Śniadanie w domu lub w pracy, niespodziewani goście czy wyprawka dla dziecka do szkoły? Postawmy na nieskomplikowane, ale pożywne kanapki z pasztetem. Wbrew pozorom wcale nie muszą być nudne czy monotonne. Wystarczy, że zadbamy o odpowiednie dodatki i nasza przekąska będzie gotowa oraz bardzo apetyczna.



Szybko, ale zdrowo

Pasztet to produkt, który zawsze powinien znaleźć się w naszej lodówce. Jego delikatny smak sprawia, że chętnie wybierany jest nie tylko przez dorosłych, ale też przez dzieci. Na jego podstawie przygotujemy szybką przekąskę, ale przede wszystkim zdrową. Pasztety drobiowe to idealne rozwiązanie, aby zjeść coś pożywnego. Drób zawiera cenne składniki odżywcze, takie jak białko oraz szereg witamin i mikroelementów. Mięso drobiowe zawiera, m.in. cynk niezbędny do prawidłowego rozwoju oraz działania systemu odpornościowego. Jest także bogatym źródłem witaminy B12. Dodatkowo drób zawiera stosunkowo niewielkie ilości tłuszczu (do tego umiejscowionego w łatwo usuwalnej skórze). Dlatego też mięso bez skóry zalecane jest osobom na diecie niskocholesterolowej lub niskoenergetycznej. Natomiast wątróbki to doskonałe źródło prowitaminy A potrzebnej do utrzymania zdrowej skóry oraz zabezpieczenia przed infekcjami. Pasztety drobiowe mogą być przyrządzone z mięsa kurczaka, gęsi, kaczki lub wątróbki z kurcząt. Ich delikatna kremowa konsystencja oraz delikatny smak doskonale współgrają z szeregiem dodatków.

Łączenie smaków

Najczęściej w sklepach spotykamy pasztety pieczone, sporządzone z mięsa drobiowego z dodatkiem przypraw, ewentualnie niewielką ilością warzyw. Dostępny jest także pasztet francuski, który wyróżnia się pikantnym smakiem, dzięki posypce z zielonego pieprzu. Pasztety drobiowe charakteryzują się bardzo delikatnym, subtelnym aromatem i kremową konsystencją. Pasztety smakują samodzielnie, jak i na kanapkach, których przygotowanie nie zajmie nam zbyt dużo czasu. Pasztet możemy pokroić w grubsze plasterki lub cieńsze i rozsmarować je na kromkach chleba. W zależności od preferencji możemy łączyć wyrazisty smak pasztetu zarówno z jasnym, jak i ciemnym pieczywem – chlebem oraz bułkami. Aby wydobyć jego smak możemy wcześniej posmarować kromki masłem lub margaryną. Na śniadanie lub do pracy przygotujemy klasyczne kanapki z warzywami – przekładamy kromki sałatą, pomidorem, ogórkiem czy papryką i rzodkiewką. Smak pasztetu w połączeniu z warzywami będzie jeszcze bardziej wyrazisty oraz aksamitny. Idealne połączenie stanowi w połączeniu z produktami kiszonymi: ogórkami, marynowaną papryką lub patisonami. Nie wahajmy się też użyć chrzanu, musztardy lub ćwikły. Na przyjęcie, niespodziewaną wizytę gości lub w ramach drugiego śniadania możemy połączyć mięsny smak pasztetu z odrobiną słodyczy w postaci suszonej śliwki lub konfitury żurawinowej.

To nie wszystko

Może się też tak zdarzyć, że pasztet to jedyna rzecz, jaką mamy w lodówce, kiedy wpadną do nas znajomi. Wtedy obok szybkich kanapek możemy wykorzystać pyszny smak pasztetu i wykonać kilka przekąsek, które zapełnią stół, a goście będą zachwyceni naszą pomysłowością. Ścisła konsystencja pasztetu powoli, np. przygotować z nich koreczki. Możemy ponadziewać na wykałaczki kostki pasztetu razem z oliwkami, marynowanymi warzywami lub wspomnianymi suszonymi śliwkami. Takie same kostki wkroimy także do szybkiej sałatki, a długie paseczki podsmażymy i podamy z sosem czosnkowym.

1 komentarz: