Niełatwo wyobrazić sobie codziennie jedzenie bez chleba, kaszy, makaronu czy ryżu. Te nie tylko stanowią dodatek do potraw z mięsa czy warzyw, ale bogate są w wartościowe składniki odżywcze. Miłośnicy kasz, pełnoziarnistego ryżu i chleba razowego nie mają problemów z wysokim ciśnieniem czy miażdżycą. Zawarty w tych produktach błonnik normalizuje poziom cholesterolu, a także zapobiega zaparciom.
Od kilku lat zaobserwować można modę na jedzenie naturalne i ekologiczne. Zgodnie z najnowszą piramidą żywieniową każdego dnia powinniśmy spożywać sześć porcji zbóż. Dlatego warto jeść kasze. Do najzdrowszych należą: manna, pęczak, jaglana i gryczana. Najmniej wartości odżywczych ma ta pierwsza. Prażenie kaszy jaglanej, gryczanej i jęczmiennej na suchej patelni, z odrobiną oleju, wydobywa smak. Aby zachować jak najwięcej witamin i mikroelementów, najlepiej gotować je w specjalnie do tego przeznaczonym garnku lub garnek z kaszą obwinąć kocem i odłożyć w ciepłe miejsce.
Najstarszą nam znaną kaszą jest kasza jaglana, którą otrzymuje się z ziaren prosa. Gotujemy ją około 20 minut, pod przykryciem. Gdy zostanie nieco wody, najlepiej odstawić ją na całą noc, owiniętą kocem. To doskonały i tani lek na przeziębienie, a przygotowany z kaszy kleik rozgrzewa nasze ciało. Nie zawiera glutenu, za to odkwasza organizm, jej spożywanie ma dobroczynne oddziaływanie na stawy.
A co z deserami? Każdy ma swój ulubiony. Lody, słodkie kremy, gofry z bitą śmietaną czy ciasta z sezonowymi owocami. Zazwyczaj są bardzo kaloryczne, głównie za sprawą dodawanej śmietany kremówki, w której na 100 gram znajduje się aż 300 kcal, a dodatkowe kalorie to przede wszystkim: cukier, tłuszcz i czekolada. Warto zastąpić niezdrowe słodycze porcją suszonych i świeżych owoców, a cukier w wypiekach zamienić na trzcinowy, miód lub syrop klonowy. Desery można przygotowywac również z kasz! Takie na przykład na bazie kaszy jaglanej, która jest królową wśród kasz. Bardzo popularny jest pudding jaglany, czyli rodzaj budyniu, z ugotowanej na mleku kaszy, którą cierpliwie miksujemy w blenderze z mlekiem na jednolity, gładki mus. Podajemy z ulubionymi, sezonowymi owocami. I gotowe.
Składniki do budyniu jaglanego z owocami, znalazłam w sklepie ekologicznym www.ecoshop.com.pl Ucieszyłam się, że w ofercie jest kasza jaglana i orzechy włoskie, dobrze znanej i cenionej na rynku marki Bio Planet, której produkty kupowałam już wielokrotnie i z całego serca polecam wszystkim wielbicielom zdrowego odżywania. Kaszę jaglaną najczęściej przygotowuję na słodko. Na stronie sklepu internetowego przy opisie znajdziemy nie tylko informacje, że jest to nowy produkt, ale i propozycje podania. W zakładce blog przeczytamy na temat zdrowotnych właściwości. Kaszy jaglanej nigdy za wiele, dlatego najlepiej zrobić zapas i kupić kilka opakowań, bo można z niej zrobić nie tylko zdrowe budynie, ale także obfite obiady oraz sałatki. Warto przygotować jaglany shake z sezonowymi owocami: do blendera kielichowego wlewamy dwie szklanki mleka, dodajemy kilka dużych, świeżych, wcześniej umytych i osuszonych owoców oraz pięć łyżek ugotowanej kaszy jaglanej, całość miksujemy na jednolity płyn, do smaku możemy dodać również zdrowe zamienniki cukru, które znajdują się w ofercie sklepu wwww.ecoshop.com.pl takie jak ksylitol, cukier trzcinowy lub suszone daktyle.
Budyń jaglany z owocami
Składniki:
- 1/2 szklanki kaszy jaglanej
- 1 szklanka mleka
- 1 łyżka wiórków kokosowych
- dodatkowo mleko potrzebne do miksowania puddingu
do posypania deseru:
- 2 łyżeczki garście suszonej żurawiny
- 2 łyżeczki łuskanych orzechów włoskich
- 1 łyżeczka wiórków kokosowych
Przygotowanie:
- Kaszę jaglaną płuczemy na sicie pod ciepłą wodą. W ten sposób pozbędziemy się charakterystycznej goryczki.
- Wsypujemy ją do garnka, zalewamy 1 szklanką mleka i gotujemy na najmniejszym ogniu, aż wchłonie cały płyn.
- Ugotowaną kaszę przekładamy do blendera, dodajemy wiórki kokosowe i stopniowo, podczas miksowania, tyle mleka, aby powstała jednolita masa o konsystencji budyniu.
- Gotowy pudding przekładamy do szklanek lub słoiczków, podajemy posypane rozrobionymi orzechami włoskimi, kawałkami suszonej żurawiny i wiórkami kokosowymi.
- Orzechy włoskie, dla wydobycia smaku, najlepiej podprażyć na suchej patelni.
- Pudding można podać polany łyżką syropu malinowego, dostępnego w ofercie ecoshop.com.pl tłoczonego ze świeżych malin. Ma bardzo dobry skład, na 70% malin 30% cukru trzcinowego.
Czasy się zmieniają, a wraz z nimi trendy kulinarne. Kasze, zwłaszcza gryczana i manna, które w czasach PRL-u były zmorą na szkolnych stołówkach, dzisiaj królują na polskich stołach. Produkty zbożowe są podstawą zdrowego odżywania. Chętnie sięgamy po sprawdzone, naturalne i ekologiczne artykuły, jemy świadomiej, a dobre nawyki żywienione przekazujemy młodszemu pokoleniu.
Zjadłabym :)
OdpowiedzUsuńczęstuj się proszę Beato :)
UsuńWygląda pysznie :) Fajna alternatywa dla standardowych śniadań ;)
OdpowiedzUsuńdziękuje Kingo, idealne nie tylko na śniadanie!
Usuń