2016/09/09

Urządzamy kuchnię. Wyspy kuchenne

Kuchnia to miejsce wyjątkowe, bo spędzamy w nim pracując kilka godzin każdego dnia. Powinna być tak urządzona, aby z powodzeniem odpowiadała naszym gustom i wymaganiom.

Kuchnia jest sercem każdego domu, a mieszkanie jest komfortowe i kompletne tylko wtedy, gdy ma strefę przeznaczoną do jedzenia i przygotowywania posiłków. Kultura jedzenia to nie tylko smaczne potrawy czy słodkości, ale również elegancka przestrzeń dokoła. Sposób, w jaki urządzona jest kuchnia, przedstawia nasze zainteresowania i style, świadczy o naszym zamiłowaniu do porządku i gotowości na utrzymywanie jak najlepszych relacji rodzinnych. Co więcej, z łatwością możemy zauważyć, czy znajdujemy się w królestwie pasjonata gotowania, czy np. kobiety pracującej, która większość czasu spędza poza domem. 


Pomieszczenie kuchenne pełni w życiu każdego istotną rolę. Badania statystyczne pokazują, że mieszkańcy zwłaszcza Europy Zachodniej spożywają posiłki w kuchni, jak wynika z ankiet, grupa ta stanowi aż 80% obywateli. Życie rodzinne koncentruje się w kuchni przede wszystkich na wsi. Jest tam często obszerna. To miejsce, w którym nie tylko jemy, ale i odrabiamy lekcje, plotkujemy, szyjemy, oglądamy ulubione programy i spotykamy się z przyjaciółmi, wspólnie przygotowujemy rodzinne imprezy. Rodzinne spotkania, przy gotowaniu i przyrządzaniu potraw zaobserwować możemy zwłaszcza na Południu Europy. Włosi chętnie celebrują posiłki przy ogromnym stole, do którego zasiada kilka pokoleń. Celebrację poprzedza często długotrwałe, ale przyjemne gotowanie z całą rodziną, które sprawia, że dodatkowo nabieramy apetytu na pyszne dania. Jak to wygląda w miastach? Jeśli powierzchnia kuchni na to pozwala, z powodzeniem poza gotowaniem i jedzeniem, można zrelaksować się przy ulubionym serialu czy podczas pieczenia sernika rozwiązywać krzyżówki lub oglądać program kulinarny. Spożywanie posiłków w kuchni jest znacznie bardziej komfortowe niż np. w pokoju czy na balkonie, nie potrzeba obsługiwać współlokatorów, a i sprzątanie wtedy jest o wiele łatwiejsze i szybsze, bo to tylko jedno pomieszczenie. 

Przy urządzaniu mieszkania należy wziąć pod uwagę fakt, że będzie to istotna pozycja w budżecie. Warto więc zastanowić się jaką rolę ma pełnić w naszym mieszkaniu. To istotne jeszcze przed wydawaniem środków na jej wyposażenie. Zastanowić należy się, jak często będzie używana, jakie będą wymogi najbliższych, jaki sprzęt będzie niezbędny do tego, aby kuchnia służyła nam jak najlepiej, czy zgromadzone fundusze będą wystarczające czy etap pracy należy podzielić. Bardzo ważna jest odpowiedź na pytania: czy lubimy zajęcia wykonywane w kuchni, czy wspólne, integracyjne i rodzinne gotowanie i przygotowywanie potraw sprawia nam przyjemność. Może się okazać, przy planowaniu przestrzeni kuchennej, że gotowanie jest dla nas czystym i niemiłym obowiązkiem, który realizujemy jedynie dla żony czy męża. 

Rozplanowanie pomieszczenia kuchennego najlepiej rozpocząć od stworzenia listy całego kuchennego ekwipunku. Przy planowaniu tym warto wziąć pod uwagę funkcjonalne, niezwykle modne w ostatnim czasie i coraz częściej spotykane w kuchniach miejskich, wyspy kuchenne. Dobrze skonstruowana wyspa kuchenna, będzie w stanie pomieścić wszystko to, co potrzebne w kuchni. To doskonała alternatywa stołu. Nowoczesna i funkcjonalna wyspa kuchenna sprawi, że stanie się miejscem rodzinnej integracji podczas przygotowywania posiłków nie tylko w weekendy. Poza tym, że wyspa kuchenna to interesująca ozdoba kuchni i świetnie wkomponowuje się w całe pomieszczenie, z powodzeniem pomieści w sobie nie tylko sporo akcesoriów kuchennych, ale także produkty spożywcze.


W wielu szkołach gotowania w Polsce, zwłaszcza tych dla amatorów, w dużych miastach takich jak Kraków czy Warszawa, wyspy kuchenne pełnią funkcję miejsca, w którym przygotowuje się posiłki, rozmawia z uczestnikami, to niejednokrotnie doskonałe miejsce do tworzenia się nowych kontaktów-nie ma nic piękniejszego niż gotowanie przy wyspie kuchennej, z uczestnikami z całej Polski. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest instalacja na wyspie zlewozmywaka. Poza tym warto zamontować płytę indukcyjną oraz blaty robocze. W jednym miejscu, dzięki wyspie kuchennej, każdy znajdzie miejsce do pracy, nie będzie wtedy bałaganu. Studio mebli kuchennych Atrii Mega Meble z Warszawy www.kuchniewarszawa.com.pl jest autoryzowanym przedstawicielem i wykonawcą niemieckich mebli kuchennych marki Nobilia. W ofercie znajdziemy m.in. wyspy kuchenne. Czas spędzony w kuchni ma być przyjemny, a odpowiednie rozplanowanie urządzeń kuchennych pozwoli wtedy na oszczędność czasu nawet do 60%.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz