2016/09/19

Przypalony garnek? Poznaj proste i sprawdzone sposoby na pozbycie się tego problemu!Komu z nas nie zdarza się od czasu do czasu przypalić garnka? Na szczęście, istnieje szereg sprawdzonych, domowych sposób na wyczyszczenie naczynia. Poznaj metody na pozbycie się problemu i nie martw się więcej, gdy w kuchni coś pójdzie nie po twojej myśli.

Sól zawsze pod ręką


Najprostszym sposobem do wyczyszczenie przypalonego garnka jest zastosowanie soli. Dno naczynia należy posypać grubą warstwą soli. Po odstawieniu na kilka godzin przepłukujemy garnek wodą, w razie konieczności przecierając gąbką lub ściereczką. Drugim wariantem tej metody jest dolanie wody i ponowne odstawienie na kilka godzin. W przypadku mocno przypalonego dna warto zagotować słoną wodę w naczyniu, utrzymując wrzenie przez około 10 minut.

Soda oczyszczona


Zastanawiasz się, jak wyczyścić przypalony garnek? Oprócz soli sprawdzi się też… soda oczyszczona. Rozpuszczona w niewielkiej ilości ciepłej wody powinna po kilku godzinach ułatwić umycie naczynia. Jeśli spalenizna nie chce zejść, możemy opłukać naczynie, po czym znowu rozpuścić w nim sodę i odstawić na kolejne kilka godzin.
Nietypowe zastosowanie proszku do prania


W pozbywaniu się spalenizny pomocny być może także proszek do prania. Wystarczą trzy łyżki tego specyfiku oraz woda. Uzyskaną mieszankę gotujemy przez kilkanaście minut. Proszek do prania można zastąpić także mleczkiem do czyszczenia. Po takim zabiegu należy garnek dokładnie umyć płynem do mycia naczyń i opłukać.


Czyszczenie octem


Aby uratować przypalony garnek, możemy sięgnąć również po ocet. Nie sprawdzi się on jednak w przypadku naczyń emaliowanych. Żeby na dobre usunąć spaleniznę, należy nalać do garnka ocet na wysokość kilku centymetrów. Po kilku minutach gotowania po zabrudzeniach nie będzie śladu. Musimy jednak liczyć się z niezbyt przyjemnym zapachem, jaki będzie unosił się w kuchni po takim zabiegu.Coca-cola nie tylko do picia


Dość zaskakującą metodą będzie czyszczenie garnka za pomocą coca-coli. Postępujemy z nią podobnie jak z octem. Nalewamy napój do garnka na wysokość kilku centymetrów i gotujemy przez kilka minut. Podobnie jak w przypadku octu, także w przypadku coli nie należy myć naczyń emaliowanych.

Tabletka do zmywarki


Skutecznym sposobem na przypalony garnek będzie również tabletka do zmywarki rozpuszczona we wrzącej wodzie. Naczynie z takim specyfikiem należy odstawić na kilka godzin, po czym dokładnie umyć gąbką i opłukać. Jeśli zależy ci na czasie, możesz postawić garnek na kuchence i gotować przez kilkanaście minut. Dzięki tej metodzie spalenizna na pewno zniknie.

Jeśli zdarzy ci się przypalić garnek, na ratunek przyjdą ci łatwo dostępne środki, które z pewnością masz w domu, a nawet nie podejrzewasz, że mogą przydać się do mycia naczyń. Możesz sięgnąć po zwykłą sól lub sodę oczyszczoną; w przypadku garnków nieemaliowanych sprawdzi się ocet oraz coca-cola. Warto wypróbować także proszek do prania.Jeśli posiadasz zmywarkę do naczyń, możesz sięgnąć również po tabletkę do zmywarki. Każda z tych metod wymaga nieco cierpliwości. Wszystkie są jednak bardzo skuteczne! 

2 komentarze:

  1. Za pierwszym razem, gdy szukałam podpowiedzi, jak czyścić przypalony garnek, o mało nie oszalałam. Tyle rad, na dodatek żadna nie dała oczekiwanego efektu. Zmywarki nie mam, ale potwierdzam działanie octu i proszku do prania. Z sodą mi się nie powiodło. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń