2015/12/10

Świąteczne warsztaty z historycznej rekonstrukcji kulinarnej

Na zaproszenie marki Electrolux wybrałam się wczoraj w podróż pociągiem do Warszawy. W ramach projektu Tajemniczy Składnik Tradycji, organizowane były wyjątkowe, świąteczne warsztaty z historycznej rekonstrukcji kulinarnej. Warsztaty były okazją do odkrycia tajemnic kuchni staropolskiej oraz zasmakowania bożonarodzeniowych dań naszych przodków w nowoczesnej, inspirującej odsłonie.

To była dla mnie prawdziwa przygoda kulinarna! Tyle nowych smaków i ryby: karp i śledź! Prawdziwa świąteczna uczta, królewski klimat i ludzie, których łączy wspólna pasja - gotowanie, smakowanie i blogowanie. Myślę, że ten rok był dla mnie pod względem ryb przełomowy. Począwszy od wakacji nad polskim morzem, gdzie po 30 latach pokochałam ryby. Wczorajsze warsztaty sprawiły, że nawet karp mi posmakował, był przepyszny. Pieczony w niskiej temperaturze, w mleku. Delikatny w smaku, cudowny.

Warsztaty wraz z degustacją miały miejsce w stylowym wnętrzu Villi Intrata, położonej na terenie wilanowskiej rezydencji króla Jana III Sobieskiego w Warszawie. Poprowadził je szef kuchni, Wilanowski mistrz kuchni Maciej Nowicki – odtwórca historycznych smaków, artysta dbający zarówno o koncept, formę, jak i treść kulinarnego dzieła. Od zawsze interesował się nowoczesną kuchnią europejską, a od kilku lat zgłębia również tajniki zapomnianej kuchni polskiej. Pasję kulinarną łączy z zamiłowaniem do historii, którą studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tam też mierzył się z problemami jej interpretacji pod okiem wybitnego historyka kulinariów Jarosława Dumanowskiego, z którym współpracuje do dziś.

1 komentarz: