Rosół to, w klasycznej wersji, niezagęszczana zupa będąca wywarem mięsno – warzywnym przygotowywanym na bazie drobiu, wołowiny lub baraniny. Serwuje się ją z makaronem typu nitki lub wstążkami, ziemiankami albo kluskami lanymi. Z powodzeniem przyrządzić możemy jednak także bezmięsną wersję tej popularnej potrawy. W jaki sposób? Odpowiedź – poniżej.
Bez czego nie może się obyć wegetariański rosół?
- Bukietu warzyw – to właśnie one stanowią bazę bezmięsnego rosołu, w związku z czym należy ich użyć w dużej ilości. Powinny być to produkty wysokiej jakości, kupione ze sprawdzonego źródła i pozostawione w skórce, która to kryje w sobie najwięcej smaku. Żaden wegetariański rosół nie może się obyć bez opalonej cebuli, selera, marchewki oraz łodyg natki pietruszki.
- Sosu sojowego – umożliwi on nadanie potrawie smaku umami, którego nośnikiem są mięsne produktu. Dzięki niemu, rosół nabierze specyficznego, głębokiego posmaku.
- Kropli oleju – pozwoli on na lepsze rozprowadzenie się smaków poszczególnych produktów znajdujących się w garnku.
- Długiego gotowania pod przykryciem – gotowanie rosołu zawsze należy rozpoczynać od zalania składników zimną wodą. Dzięki temu będą w stanie oddać wszystkie swoje smaki. Garnek należy przykryć i pozwolić jego zawartości gotować się na małym ogniu przez nie mniej niż 3 godziny.
Inspiracje do przygotowania rosołu znajdziesz na stronie -https://www.przepisy.pl/przepisy/dania-i-przekaski/zupy/zupy-tradycyjne/rosol
Rosół wegetariański krok po kroku
Do przyrządzenia bezmięsnego rosołu potrzebować będziemy:
- 2,5 litra zimnej wody
- 3 marchewek
- 2 cebul
- 2 pietruszek
- 1 dużej bulwy selera
- Zielonych liści pora
- Natki, liści i łodyżek pietruszki
- Łodyżki świeżego lubczyku (możemy ją zastąpić 1 łyżeczką zioła w suszonej postaci)
- 1 łyżki oleju
- 10 liści laurowych
- 4 ziaren ziela angielskiego
- 2 goździków
- 2 ząbków czosnku
- 2 łyżek sosu sojowego
- ½ łyżeczki kurkumy
- Kawałka imbiru o długości 3 centymetrów (można pominąć)
- Soli
Warzywa dokładnie szorujemy, nie obieramy i przekrojone wkładamy do dużego garnka. Umytą cebulę obieramy, łupiny przekładamy do garnka (nadadzą rosołowi pięknej barwy), a wnętrze przekrawamy na pół i opalamy nad ogniem kuchenki do momentu, aż będzie wyraźnie przypalona. Jeżeli nie dysponujemy kuchenką, cebule układamy na blasze piekarnika umieszczonej na najwyższej półce i opalamy przez 15 minut lub do czasu, gdy zaczną ciemnieć.
Opalone cebule dodajemy do warzyw w garnku, wrzucamy łodyżki natki pietruszki, a następnie wszystkie pozostałe składniki razem z przyprawami i łyżeczką soli. Wlewamy 2,5 litra zimnej wody, przykrywamy i podgrzewamy na średnim ogniu do momentu zagotowania.
Gdy woda zacznie wrzeć, zmniejszamy gaz i gotujemy na minimalnym ogniu przez co najmniej 3 godziny pamiętając, by garnek był przez cały czas przykryty.
Ugotowany rosół przecedzamy przez sito, na którym zostaną wszystkie warzywa i przyprawy. Dokładnie wyciskamy wszystkie składniki, tak by oddały do garnka swoje soki, w których znajduje się najcenniejszy smak. Tak przyrządzone danie można dodatkowo przyprawić odrobiną soli i pieprzu. Rosół serwujemy z makaronem, posiekanymi liśćmi pietruszki i niewielkim kawałkiem marchewki z wywaru.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz