2017/06/30

Dorsz – wartościowe źródło białka, witamin i kwasów omega-3

Dorsz atlantycki należący do rodziny Gadidae (dorszowatych) zamieszkuje zimne wody Oceanu Atlantyckiego. Ryba charakteryzująca się białym, delikatnym i zwartym mięsem od stuleci była ważnym składnikiem diety i towarem handlowym mieszkańców południowej Europy. Dorsz jako ryba o subtelnym smaku daje się przyrządzić na wiele różnych sposobów i z powodzeniem zastępuje mięsne potrawy. A cenne składniki odżywcze dorsza przyczyniają się do lepszego zdrowia.


Dorsz – bogactwo witamin i minerałów

W mięsie dorsza znajduje się wiele witamin i minerałów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ryba bogata w witaminę D, witaminy z grupy B, kwasy omega-3 oraz fosfor i selen zapewnia silne kości, dobrą odporność, zdrowy układ nerwowy i sprawnie funkcjonujący mózg. Codzienne spożywanie ryby chroni przed chorobami serca i zawałem. Kwasy omega-3 oraz selen wykazują właściwości przeciwzapalne, łagodząc objawy reumatoidalnego zapalenia stawów, ataków astmy, migreny oraz zwyrodnieniowej choroby stawów.



Zdrowe serce i układ krążenia

Osoby regularnie spożywające ryby, szczególnie te bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę B12 i B6 rzadziej zapadają na choroby serca niż ci, którzy ryb nie jedzą. Kwasy omega-3 rozrzedzają krew, a witaminy z grupy B utrzymują homocysteinę na niskim poziomie. Homocysteina to niebezpieczna cząsteczka uszkadzająca ściany naczyń krwionośnych. Jej wysoki poziom zwiększa ryzyko zawału oraz udaru. Dorsz stanowi również dobre źródło niacyny, która obniża wysokie poziomy cholesterolu. Spożywanie ryby przynajmniej 2 razy w tygodniu oraz innych tłuszczów bogatych w kwasy omega-3 pomaga także utrzymać odpowiednie stężenie trójglicerydów. Trójglicerydy są niezbędne dla dobrego zdrowia, ponieważ stanowią największe źródło energii dla organizmu. Jednak zbyt wysoki poziom tych organicznych substancji tłuszczowych powoduje wzrost tzw. złego cholesterolu (LDL) i spadek dobrego (HDL), co prowadzi do chorób układu krążenia.


Mocne kości, silne mięśnie i zdrowa skóra

Żeby mięśnie mogły się kurczyć i wydajnie pracować, potrzebują białka. Rozrost mięśni zależy od ilości białka, jaką dostarczymy organizmowi. Białko wzmacnia również tkanki narażone na uszkodzenia i wspiera produkcję kolagenu. Zdrowa i młodo wyglądająca skóra to efekt odpowiedniej ilości kolagenu. Nieco ponad 100 g dorsza (dokładnie 113,40 gr) zapewnia 42% dziennego zapotrzebowania na białko u dorosłej osoby. Mała kaloryczność ryby oraz jej niski indeks glikemiczny sprawiają, że dorsz doskonale wpisuje się w dietę diabetyków.


Za wytrzymałe kości, zdrowe zęby i dziąsła odpowiada witamina D oraz fosfor. Pierwiastek wspomaga również trawienie, a także uczestniczy w procesie naprawy komórek ciała i wspiera rozwój nowych. Fosfor stymuluje również hormony tak, żeby odpowiadały na potrzeby organizmu.


Dorsz Skrei – wyborny rarytas prosto z Norwegii

Ten wędrowny rodzaj dorsza jest jeszcze mało rozpowszechniony w polskiej kuchni. To typowo zimowy specjał, którego można zakosztować od stycznia do kwietnia, kiedy to przypada okres jego połowu. Skrei, czyli po norwesku „wędrowiec” wyrusza w podróż na tarło z koła podbiegunowego (z Morza Barentsa) do norweskich Lofotów, pokonując trasę 600 km. Odławia się go dopiero po ukończeniu 5 lat. Mięso charakteryzuje się wtedy niezwykłą jędrnością i sprężystością, a smakosze uznają go za najsmaczniejszy rodzaj dorsza. Ryba charakteryzuje się niską kalorycznością i podobnie jak dorsz atlantycki zawiera duże ilości białka, potasu, selenu i kwasów omega-3. Mięso Skreia można przyrządzać na wiele różnych sposobów. Dorsz doskonale smakuje i po usmażeniu na maśle lub oleju, i po upieczeniu go w piekarniku. Aromat ryby podkreślają zioła takie jak tymianek czy pietruszka, a także skórka cytryny. Żeby wydobyć pełen smak Skrei, przyprawy należy dodać dopiero pod koniec smażenia, zmniejszając temperaturę.


Dorsz atlantycki – ryba bezpieczna również dla dzieci i kobiet w ciąży

Choć ryby stanowią dobre źródło białka, minerałów i kwasów omega-3, ostrzega się przed ich nadmiernym spożywaniem ze względu na obecność w ich mięsie substancji szkodliwych. Dorsz norweski jako jedna z niewielu ryb należy do bezpiecznej żywności o śladowych ilościach pierwiastków szkodzących zdrowiu. Wartości tych substancji znajdują się znacznie poniżej norm wyznaczonych przez UE. Dlatego dorsza mogą spożywać dzieci oraz kobiety w ciąży (nie więcej jednak niż 350g tygodniowo).


Prosty przepis na dorsza z lekkim sosem


Składniki potrzebne do przygotowania potrawy dla 4 osób:

  • 4 filety z dorsza Skrei (lub dorsza atlantyckiego),
  • ½ l oleju z pestek winogron,
  • skórka z 2 cytryn,
  • 10 kaparów,
  • 1 cebula dymka,
  • 1 duży pomidor malinowy,
  • 15g świeżego imbiru,
  • oliwa z oliwek,
  • sól,
  • pieprz.

Przygotowanie:

Sos:

Kapary, dymkę, skórkę cytryny, pomidora i imbir posiekaj na malutkie kawałeczki. Dodaj sól i pieprz i zalej oliwą z oliwek.

Ryba:

Na dużej patelni na średniej temperaturze rozgrzej olej z pestek winogron razem ze startą skórką z cytryny. Umyj i osusz filety rybne. Smaż je na patelni przez 7-8 min.

Ułóż usmażone filety na dużym talerzu i polej przygotowanym wcześniej sosem.

Dorsz to smaczna i zdrowa ryba, którą warto wprowadzić do cotygodniowego jadłospisu. Dorsza pod różnymi postaciami można znaleźć w asortymencie https://www.makro.pl/swiat-produktow/ryby-makro/ryby-morskie/dorsz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz