2021/08/17

Syrop z agawy – słodzik z serca Meksyku

Agawa to niska roślina o masywnych, grubych liściach, która naturalnie występuje głównie w Meksyku. Znana jest przede wszystkim jako główny składnik popularnego napoju alkoholowego – tequili. Jej miąższ wykorzystywany jest jednak również w innym celu. Produkuje się z niego gęsty syrop o bardzo słodkim smaku i ciemnej barwie. Jako że jest to artykuł w pełni naturalny i roślinny, zdobył on popularność wśród miłośników naturalnego stylu życia i zdrowej żywności.


Syrop z agawy – słodzik z serca MeksykuJak powstaje syrop z agawy?

Syrop z agawy powstaje z meksykańskiej rośliny, występującej powszechnie niemal na całym obszarze tego kraju. Proces jego produkcji rozpoczyna się od obcięcia rdzenia rośliny. Wizualnie bardzo przypomina ona bardzo duży owoc ananasa. Z rdzenia wyciska się gęsty sok owocowy. Na tym etapie produkcja kończyła się setki lat temu, kiedy roślinne specyfiki wytwarzane były przez rdzenną ludność tamtych terenów. Warto pamiętać, że to właśnie ten produkt cechuje się najwyższą wartością odżywczą, ponieważ zawiera duże ilości witamin i antyoksydantów występujących naturalnie w roślinie. W dzisiejszych czasach poddaje się go jednak dalszej obróbce w postaci podgrzewania i filtracji. W zależności od użytej temperatury otrzymujemy syrop o zmiennej konsystencji i barwie. Wybierając gotowy przetwór warto decydować się na ten poddawany jak najmniejszej obróbce termicznej. Zachowa on najwięcej zdrowych składników odżywczych.


Syrop z agawy – słodzik z serca Meksyku


Czy syrop z agawy jest zdrowy?

Syrop z agawy traktowany jest jako zdrowszy zamiennik cukru. Jego karmelowy smak, konsystencja i wspaniały aromat bardzo zachęcają do dodawania go do wypieków i deserów. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że produkt ten, mimo naturalnego pochodzenia, nie należy do składników, których moglibyśmy nadużywać. Zawiera on duże ilości cukrów prostych, których nadmierna podaż może negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

Syrop z agawy zawiera nieco mniej kalorii niż cukier. 1 łyżka produktu dostarcza około 50 kcal. Jednocześnie jest on o około 30% słodszy niż cukier, więc w celu uzyskania podobnych efektów smakowych, można dodawać go nieco mniej.

Syrop z agawy dla diabetyków

Skład chemiczny syropu z agawy znacząco różni się do z pozoru podobnego miodu oraz białego cukru. Aż 85% cukrów prostych w roślinnym produkcie to fruktoza. Pozostałe 15% przypada na glukozę. Taki nietypowy skład chemiczny sprawia, że syrop cechuje się bardzo niskim indeksem glikemicznym (IG = 35). Fruktoza jest wchłaniana w przewodzie pokarmowym znacznie wolniej niż glukoza, czy inne cukry proste. Z tego względu produkty w nią bogate, chociaż równie słodkie, nie powodują tak znacznych gwałtownych skoków cukru we krwi po posiłku. Właśnie ta cecha sprawiła, że syrop z agawy stał się popularny wśród diabetyków. Zdecydowanie przewaga fruktozy przemawia na korzyść tego słodzika. Warto jednak pamiętać, że nadal jest to produkt bogaty w cukry proste, więc należy spożywać go z umiarem.

Syrop z agawy jako naturalny kosmetyk

Syrop z agawy bogaty jest w kwas glikolowy, który cechuje się silnymi właściwościami nawilżającymi. Wyróżnia się też przyjemną, mazistą konsystencją. Z tych powodów doskonale nadaje się do produkcji domowych, naturalnych kosmetyków. Szczególnie często przyrządza się z niego maseczkę na twarz, jednak jego zastosowanie właściwie nie ma ograniczeń. Równie dobrze możemy dodawać go do innych preparatów własnej roboty, takich jak maska na włosy lub odżywka do paznokci.

Syrop z agawy dla wegan

Syrop z agawy pochodzi w 100% z rośliny. Jego produkcja opiera się na filtracji i podgrzewaniu soku z rdzenia agawy. Z tego względu produkt może stanowić dobry zamiennik cukru oraz miodu dla wegan. Jego zastosowanie jest bardzo podobne do pszczelego nektaru, co znacznie ułatwia jego stosowanie w kuchni nawet przez niedoświadczonych kucharzy.

Jak stosować syrop z agawy?

Syrop z agawy jest doskonałą alternatywą dla miodu. Mogą go używać weganie oraz alergicy. Produkt pochodzi w 100% z surowców roślinnych. Jest nieco słodszy niż cukier, podczas gdy słodkość miodu jest do cukru porównywalna. Z tego względu należy uważać, aby nie przesadzić z jego dodatkiem do słodkich deserów. Warto wiedzieć również, że syrop z agawy przyspiesza ciemnienie wypieków. Aby uniknąć kulinarnej klęski należy obniżyć temperaturę pieczenia o 10-15 stopni.


Syrop z agawy – słodzik z serca Meksyku

Syrop z agawy nadaje się również jako polewa do naleśników i pancaków. Można dodawać go również do owsianek i koktajlów. Jego karmelowy smak doskonale dopełnia każdy deser. Co więcej, syrop ten dobrze komponuje się również z wieloma daniami wytrawnymi, a w szczególności z owocami morza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz