2021/08/28

Popcorn i frytki z grilla

Popcorn i frytki z grilla? Teraz to możliwe!

Gdybyśmy pokusili się o stworzenie rankingu najpopularniejszych smakołyków na świecie, to z pewnością frytki i popcorn zajmowałyby czołowe miejsca na tej liście. Naprawdę trudno znaleźć kogoś, kto ich nie lubi. Za frytkami i popcornem przepadają i dzieci, i dorośli. Teraz, gdy mamy do dyspozycji takie urządzenia, jak grille, można przygotowywać je w zdrowej, niemal beztłuszczowej wersji zawsze, gdy mamy na to ochotę. Oto nasze sprawdzone patenty.

Frytownice pełne oleju, mikrofalówki ze strzelającym popcornem to już przeszłość. Być może nie wierzysz, że frytki i popcorn można przygotować na grillu, ale za chwilę się o tym przekonasz. Do przyrządzenia tych pyszności można wykorzystać zarówno grille węglowe, jak i te gazowe i elektryczne, bo wystarczy użyć odpowiednich akcesoriów dopasowanych do rodzaju samego rusztu. Specjalne tace i kosze do popcornu, żeliwne płyty i grillowe patelnie do frytek sprawią, że będziesz mógł raczyć się samodzielnie przygotowanym fast foodem we własnym ogrodzie.


Frytki z grilla dla całej rodziny

Dzisiaj trudno nam uwierzyć, że Belgowie wymyślili frytki po to, by przetrwać mroźną zimę. Gdy w XV wieku, w belgijskiej Walonii zamarzła rzeka Meuse, okoliczni mieszkańcy stracili dostęp do niewielkich ryb, które były podstawą ich wyżywienia. Zaczęli więc kroić ziemniaki tak, by kształtem przypominały te rybki i smażyli je w wołowym tłuszczu. Oni przetrwali w ten sposób zimę, ale ich frytki pozostały z nami na zawsze, choć na szczęście w formie dużo lżejszej dla naszych żołądków.

Aby na grillu przyrządzić fantastycznie chrupiące frytki, trzeba zacząć od przygotowania samych ziemniaków. Te należy najpierw obrać i pokroić w słupki, które powinny być mniej więcej równej grubości. Jeśli jedne będą wyraźnie grubsze, a inne zupełnie cieniutkie, to trudno będzie ci je grillować, bo każda z nich będzie gotowa do jedzenia w innym czasie. Równo pokrojone ziemniaki umyj dokładnie, przełóż do miski i zalej zimną wodą z dodatkiem łyżki cukru. Frytki odstaw na godzinę, a następnie odlej wodę i osusz je.

Ostatnim etapem jest obróbka ich na grillu. Można to zrobić w różny sposób. Jeśli chcesz usmażyć frytki tradycyjnie w oleju, sięgnij po żeliwny wok. Nalej do niego olej i postaw na ruszcie, gdy tłuszcz osiągnie odpowiednią temperaturę, możesz zacząć smażyć. Jeśli jednak chcesz przygotować frytki w lżejszej formie, przyda ci się coś innego. Żeliwna patelnia grillowa sprawdzi się tu idealnie. Skrop frytki niewielką ilością oleju i wyłóż na patelnię. Do tego celu można też wykorzystać żeliwną płytę.


Popcorn z grilla

Z kolei przygotowanie popcornu nie wymaga właściwie żadnych umiejętności, ale niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Do tego celu możesz wykorzystać specjalną tackę do grillowania i folię aluminiową lub kosz do popcornu, który wykonany jest ze specjalnej siatki o mocnym, gęstym splocie dostosowanym do tak małych elementów.

Jak przygotować popcorn? Na tacce umieszczamy ziarna popcornu, przyprawiamy je odrobiną soli i skrapiamy rozpuszczonym masłem. Tackę przykrywamy folią aluminiową i zabezpieczamy tak, by nie spadała. Popcorn stawiamy na rozgrzanym ruszcie i po mniej więcej 10 minutach możemy cieszyć się ulubionym przysmakiem.

Frytki i popcorn jako dodatek do innych potraw

Zarówno frytki, jak i popcorn mogą towarzyszyć innym potrawom. Czy próbowałeś już kurczaka z grilla serwowanego właśnie z popcornem? Zapisz się do naszego newslettera, a będziesz otrzymywać niesamowite przepisy kulinarne, które można zrealizować właśnie na grillu.

Artykuł sponsorowany

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz