2021/08/21

Zaspokój podniebienie każdego smakosza włoskim winem

Włochy kojarzone są głównie z prostą, ale jednocześnie przepyszną i aromatyczną kuchnią oraz świetnym winem. To w tym kraju wytwarzane są najlepsze na świecie wina. Każdy region prezentuje inny styl, zróżnicowane smaki, a także niespotykane aromaty, które urzekną każdego miłośnika wina.

Zaspokój podniebienie każdego smakosza włoskim winem

Każdy region to inny smak wina

Włoskie wina stanowią 20% całej światowej produkcji. To imponujący wynik, tym bardziej że każdy region słynie z odmiennych smaków. Podstawowy podział win włoskich związany jest geograficznym podziałem Włoch na Włochy Północne, Środkowe i Południowe. W każdej wymienionej części Włoch znajduje się kilka regionów winaiarskich a lokalne winnice małe i duże pokrywają cały kraj.

W Toskanii najsłynniejszym trunkiem jest Chianti, czyli lekkie czerwone wino owocowe. W Sycylii najbardziej znana jest Marsala oraz Nero d’Avola. Veneto (Wenecja Euganejska) słynie z wina białego (Prosecco, Soave oraz Pinot Grigio), można tutaj także skosztować cudownego wina czerwonego Amarone della Valpolicella. Udając się do Piemontu, nie można odmówić sobie kieliszka długowiecznego czerwonego Barbaresco lub Barbera d’Alba, choć bardzo znane jest tutaj także wino musujące Asti. To region słynący z win cierpkich i ciężkich.  

Klasyfikacja włoskich win

Etykiety win włoskich zawierają specjalne oznaczenia, mówiące o m.in. jakości i miejscu pochodzenia. Tworzą one hierarchię składającą się z czterech kategorii. Najlepsze wina, oznakowane są jako DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita). W tym przypadku mamy do czynienia z winami, których pochodzenie winogron oraz metody produkcji są kontrolowane i gwarantowane przez państwo. Dzięki temu, możemy liczyć z dużym prawdopodobieństwem na znakomitą jakość wina. Aby zapobiec jakimkolwiek fałszerstwom, butelki oznaczane są numerowaną pieczęcią rządową. 

DOC (Denominazione di Origine Controllata) oznacza kontrolowane oznakowanie pochodzenia – obszar upraw i produkcji. W tym przypadku styl wina, strefa upraw winorośli oraz dozwolone odmiany są regulowane przez przepisy, które chronią wysoką jakość win. IGT (Indicazione Geografica Tipica) to trzeci poziom klasyfikacji, który pozwala na zidentyfikowanie wina po jego miejscu pochodzenia, ale nie po stylu czy szczepach winorośli. Wina te cechują się niższą jakością oraz większą swobodą wytwarzania. Na najniższej pozycji znalazły się tzw. Vdt (Vino da Tavola), które oznaczają „wino stołowe”. 

Na jakie szczepy winorośli i wina włoskie warto zwrócić uwagę?

Włochy to bogactwo odmian szczepów winorośli. Każda z nich gwarantuje zróżnicowane wrażenia smakowe, kolor, a także zapach. Ogromną popularnością cieszy się Sangiovese z Toskanii. Stanowi podstawę win Chianti i Brunello. Z tego szczepu można uzyskać wina owocowe, w których dominują nuty czerwonych owoców, takich jak wiśnie i czereśnie. Są to wina o wysokiej kwasowości, żywe i temperamentne, a także soczyste i nieszczególnie ciężkie. W ich przypadku warto skosztować wytrawnego Rietine Chianti Classico.  

Kolejny słynny szczep to Nebbiolo z Piemontu. Wina na jego bazie lubią leżakowanie i dojrzewanie. Przez wiele lat ich bukiet zmienia swój smak. Wyczuwalne nuty w Nebbiolo to m.in. jeżyna, czekolada, zioła, anyż, tytoń, ziemia, śliwki, róże, smoła i trufle. To przepiękny bukiet smaków, które zachwycą każdego smakosza. Ponadto, dębowe beczki sprawiają, że wino zyskuje „męskiego” charakteru poprzez aromat dymu, skóry, cedru i cygar. Przykładem wina na bazie szczepu Nebbiolo jest Barbaresco Nervo – wytrawne wino z pomarańczową nutą i kolorze soku z grantu. 

Miłośnicy win słodkich z pewnością pokochają szczep winorośli zwany Lambrusco. Lambrusco  z regionu Emilia-Romagna z winnicy Casabella to lekkie wino musujące, które idealnie sprawdzi się w ciepłe dni. Jest lekkie, z wyczuwalnymi nutami malin i owoców leśnych. Stanowi także świetny dodatek do deserów. Warto także sprawdzić artykuł – "Wina słodkie, które powinieneś znać!", który pozwoli znaleźć dla siebie najlepsze wino słodkie na różne okazje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz