2023/03/28

Jak zrobić idealne espresso w domu?

Filiżanka pysznej, aromatycznej kawy o poranku to dla wielu osób najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia. Dla niektórych przygotowanie jej to pierwsza rzecz, jaką robią od razu po wstaniu z łóżka. Często jednak smak tego napoju przygotowywanego w domu, może odbiegać od tego, który kupujemy w kawiarni. Sprawdź, jak najlepiej przyrządzić najbardziej energetyzujący rodzaj kawy samodzielnie we własnej kuchni!


Kawa, która daje kopa i otula zmysły

Niektóre napoje kawowe mają lepsze właściwości pobudzające niż inne. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju wybranych do ich przygotowania ziaren i ich mocy (a także zawartości kofeiny). Niezależnie od tego, jakie wybierzesz, musisz jednak wiedzieć, jak przyrządzić z nich idealne espresso, które stanowi podstawę każdej z kawy, w tym także klasycznej americano, mlecznego latte oraz pośredniego flat white'a – łączącego w sobie moc małej czarnej i aksamitny smak napojów typu cappuccino. 

Złote zasady, których musisz się trzymać

Idealnie przygotowana kawa to nie tylko doskonale dobrane składniki, ale także sprawdzone metody. Żeby przygotować aromatyczne espresso, które możesz pić solo lub z dodatkiem odpowiednio spienionego mleka w latte, lub cappuccino, musisz pamiętać o kilku złotych zasadach. Po pierwsze: proporcje. Właściwa gramatura kawy to klucz do sukcesu. Dla przyrządzenia klasycznego espresso, które powinno mieć od 25 do 35 ml, potrzebujesz 7 gram. świeżej, zmielonej kawy. Po drugie: urządzenie, które używasz. Każde z nich działa na innych zasadach. Kafeteria to nie to samo, co ekspres automatyczny, dlatego zawsze bierz pod uwagę wymagania swojego sprzętu. Po trzecie: sposób podania. Jeśli chcesz naprawdę delektować się smakiem każdego łyka tego pysznego napoju, serwuj go w tradycyjny sposób – w małej filiżance, bez dodatków mleka czy napojów roślinnych. Warto także wypić je od razu po przygotowaniu, aby nie dopuścić do spadku temperatury napoju oraz zniknięciu cremy. 

Jakie urządzenie będzie najlepsze do przygotowania twojej kawy?

W zasadzie każdy sprzęt pozwala na przyrządzenie pysznego espresso. Nie musisz koniecznie kupować nowego, profesjonalnego urządzenia, aby cieszyć się doskonałym smakiem kawy. Faktem jest, że ekspresy ciśnieniowe są lepszym wyborem niż te przelewowe czy automatyczne, ze względu na to, że mamy większą kontrolę nad procesem przygotowywania napojów. Jednakże tradycyjna kafeteria, znana inaczej jako kawiarka, również sprawdzi się doskonale. Jednocześnie jest ona świetną, tanią alternatywą, która pozwala na przyrządzanie doskonałej jakości kaw

Tradycyjny i szybki sposób na zaparzenie pysznej kawy

Sprzęt taki jak kawiarka jest niezwykle prosty w obsłudze. Aby przygotować w nim doskonałe espresso, wystarczy wlać odpowiednią ilość wody do jego dolnej części, a do lejka z sitkiem odmierzoną porcję zmielonej kawy. Następnie należy umieścić kafeterię na gazie, płycie elektrycznej lub ceramicznej i poczekać aż pod wpływem temperatury napój zaparzy się i pojawi w górnym zbiorniku. Powierzchnia dobrze przygotowanego, aromatycznego espresso powinna pokryć się idealną, aksamitną cremą. Masz wtedy pewność, że twoja kawa jest idealna i gotowa do spożycia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz