2023/03/10

Ostrzenie noży – jak zrobić to poprawnie?

Noże są podstawowym i niezastąpionym narzędziem w każdej kuchni. Tępy nóż stwarza większe niebezpieczeństwo niż ostry, ze względu na ryzyko ześlizgnięcia się i przecięcia skóry. Aby noże mogły służyć przez wiele lat i pozostały w dobrej kondycji, powinny być ostrzone regularnie. Podpowiadamy, kiedy i w jaki sposób poprawnie naostrzyć noże.


Kiedy nóż powinien zostać naostrzony?

Szefowie kuchni i zawodowcy ostrzą noże przed każdym użyciem, co nie tylko zwiększa użyteczność narzędzia, ale również wydłuża jego żywotność. W warunkach domowych rekomenduje się, aby noże używane najczęściej, były ostrzone codziennie. Pozostałe, które są eksploatowane rzadziej lub wcale, poddajemy pielęgnacji co 3-4 tygodnie. Ważne jest, aby nie doprowadzić do skrajnego stępienia ostrza.

Jakie ostrzałki do noży sprawdzą się w kuchni?

Każdy, kto amatorsko czy zawodowo spędza czas gotując wie, jak drogie są jakościowe noże kuchenne. Zamiast jednak wyrzucać stępione noże, warto zakupić ostrzałkę. Na rynku dostępne są ostrzałki do noży:

- Elektryczne, które sprawnie przygotują do pracy znaczną ilość noży. Sprawdzą się przede wszystkim w restauracji i zakładach przetwórczych, ze względu na możliwość naostrzenia noży wykonanych z różnych tworzyw.

- Ręczne – wymagają niewielkiej wprawy i użycia własnej siły. Sprawdzają się w domowym zaciszu, gdzie do naostrzenia jest kilka noży.

Wybór ostrzałki powinien być uzależniony przede wszystkim od jakości urządzenia. Decydując się na narzędzie, warto wybrać sprawdzonego dostawcę, jakim jest nasze Centrum Higieny. Posiadamy zarówno ręczne ostrzałki do noży, jak i elektryczne, z szerokim wyborem elementów wymiennych. Asortyment sklepu przeznaczony jest nie tylko dla klientów hurtowych, ale również detalicznych. Narzędzia znajdujące się w ofercie Centrum Higieny, pochodzą od sprawdzonych producentów, a jakościowe produkty cieszą się zaufaniem klientów z branży spożywczej.

Ręczne ostrzałki do noży – jak poprawnie używać?

Ostrzenie noży kuchennych wymaga przede wszystkim cierpliwości i skupienia. Najlepszym wyborem do ostrzenia klingi są ręczne ostrzałki do noży, których używają zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Niektóre ostrzałki wymagają, aby przed użyciem namoczyć je kilkoma kroplami wody lub oleju.

Używając standardowej ostrzałki, umieszczamy powierzchnię krojącą noża wewnątrz ostrzałki i przeciągamy jednakową ilość razy, z dociskiem i bez docisku. Ostrzałka sprawdza się w przypadku każdego materiału, z którego wykonany jest nóż, a dzięki wysokim ściankom, stabilnie trzyma nóż, zapobiegając skaleczeniu.

W przypadku innych ręcznych ostrzałek do noży należy zachować kąt ostrzenia zależny od rodzaju noża. Uniwersalnym dla większości kuchennych kling jest kąt 20 stopni na każdą stronę. Podczas ostrzenia należy również zmieniać strony noża, aby równomiernie przygotować całą powierzchnię. Pamiętajmy, że nóż to nie brzytwa czy skalpel, warto zachować rozsądek, aby nie był zbyt ostry.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz