2023/01/05

Jak wybrać dobrą oliwę extra virgin?

Oliwa extra virgin jest obowiązkowym produktem w każdej kuchni, bo zawiera w sobie wiele cennych właściwości, nadaje potrawom smaku, a przy tym jest uniwersalna. Można ją bowiem używać zarówno na zimno, jak i wykorzystywać do smażenia. Czym się kierować przy wyborze oliwy extra virgin, żeby mieć pewność, że dokonało się najlepszego wyboru z możliwych? I jakie są zalety tej wysokiej jakości oliwy?

 


Na co zwrócić uwagę przy wyborze oliwy extra virgin?

Każdy, kto często gotuje, zgodzi się z tym, że oliwa jest jednym z tych produktów, bez którego nie można się obyć. Szeroki wybór oliwy sprawia jednak, że można zwątpić, która z nich wyróżnia się najcenniejszymi właściwościami.

W sprzedaży dostępne są zarówno oliwy extra virgin, jak i oliwy virgin. Wybierając produkt, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, aby na etykiecie znajdowało się słowo „extra”. Bo tylko taka oliwa wyróżnia się najwyższą jakością. Przykładowo, poziom jej kwasowości nie może przekraczać 0,8%.  Jeżeli chodzi o proces jej powstawania, to uzyskiwana jest poprzez mechaniczne wyciskanie soku z owoców. Oliwa extra virgin do smażenia jest produktem pierwszego tłoczenia, który nie podlega jakimkolwiek procesom chemicznym. To wszystko sprawia, że oliwa wyróżnia się wyjątkowym smakiem i bogatym aromatem. 

Kolejną kluczową kwestią wpływającą na jakość oliwy jest to, czy jest ona z pierwszego tłoczenia. Można bowiem spotkać się z produktami, które powstają z wytłoczyn, a tym samym są uboższe w cenne składniki. Dlatego chcąc nabyć najzdrowszą i najsmaczniejszą oliwę, należy sięgać wyłącznie po tę z pierwszego tłoczenia. I właśnie taka jest Vertego − oliwa extra virgin do smażenia tłoczona na zimno i niefiltrowana. Marka Vertego tłoczy oliwę w Hiszpanii, wyłącznie z najlepszych odmian drzewek oliwnych i z wyselekcjonowanych owoców. Tym samym te oliwy są synonimem najwyższej jakości.

Czy oliwa extra virgin może być używana na zimno i do smażenia?

Często pojawiającym się pytaniem jest to, czy może być wykorzystywana oliwa extra virgin do smażenia? Zdania w tej sprawie są podzielne, ponieważ niektórzy uważają, że w wyższych temperaturach niektóre cenne substancje odżywcze ulegają utlenieniu. Ale są też i takie głosy, że ze względu na to, iż temperatura dymienia wynosi ok. 210 stopni Celsjusza, to też nie ma powodu, aby rezygnować ze smażenia na tej oliwie. Dlatego też nasze oliwy polecane są zarówno do potraw na zimno, jak i do smażenia. Doskonale sprawdzą się do sałatek, makaronów, pizzy czy pieczywa. A za sprawą nowoczesnego opakowania ze sprayem, dozowanie produktu jest jeszcze łatwiejsze i wydajniejsze. 

Jeżeli chodzi o właściwości oliwy extra virgin, to jest ona bogatym źródłem kwasów tłuszczowych nienasyconych, a także polifenoli i witaminy E. Regularne spożywanie tej wysokiej jakości oliwy zmniejsza ryzyko zachorowania m.in. na cukrzycę, osteoporozę, miażdżycę, Alzheimera, a nawet niektóre choroby nowotworowe. 

Oliwa extra virgin z pierwszego tłoczenia, którą można zamówić na https://vertego.pl/ to idealny produkt do smażenia i używania na zimno. Nadaje potrawom niepowtarzalny smak i aromat!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz