2023/01/02

Nalewki – jakie polecała św. Hildegarda?

Nalewki to nie tylko trunki dla smakoszy, to także substancje wspomagające pracę organizmu.  Prozdrowotne właściwości nalewek doceniała zwłaszcza św. Hildegarda z Bingen, twórczyni wielu receptur, które mają  być pomocne na różne dolegliwości. Sprawdź jakie nalewki polecała mniszka.


Zapomniane nalewki św. Hildegardy

Nie brakuje amatorów nalewek, wiele osób przyrządza nalewki samodzielnie w domu np. z cytryn, pigw, malin czy porzeczek. Znacznie rzadziej powraca się jednak do starodawnych receptur, które bazują na trudno dostępnych roślinach o właściwościach prozdrowotnych. Jedną z nich jest nalewka św. Hildegardy z żanklem, czyli rośliną z rodziny selerowatych, która dostaniemy tutaj: https://www.sklephildegarda.pl/pl/c/NALEWKI-SW.-HILDEGARDY/93. Nalewka ta ma być pomocna przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Kolejna propozycja od mniszki to nalewka z zielem szanty zwyczajnej. Ma właściwości wzmacniające, wytwarzana jest z białego wina i miodu. Z kolei na pęcherz będzie odpowiednia nalewka z wrotyczem. Kolejna nalewka, czyli nalewka z szałwią muszkatołową, pomocna jest przy dolegliwościach żołądkowych, a nawet przy zakażeniu helicobacter pylori. Natomiast nalewka z obrazków plamistych ma wspomagać walkę z depresją i łagodzić objawy klimakterium. 

Stare przepisy na nalewki mniszki z Bingen

Średniowieczne przepisy św. Hildegardy zostały odkryte po latach i cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. Jednym z ważniejszych produktów mniszki jest nalewka z piołunem. Nalewka ta ma wielorakie działanie. Przede wszystkim regeneruje organizm, pobudza do pracy układ odpornościowy i dodaje energii. Ponadto dobrze wpływa na układ krwionośny, wspomaga funkcjonowanie nerek i poprawia trawienie. Nalewkę sporządza się z wermutu i miodu, należy pić ją od maja do października, by przygotować swój organizm na ataki wirusów w okresie jesienno-zimowym. Na płuca będzie natomiast odpowiednia nalewka z miodunką. Można stosować ją przy kaszlu i dusznościach. Na brzydki zapach z ust, przy zapaleniu ucha, anginie, zapaleniu oskrzeli stosuje się zaś nalewkę z liści brzoskwini. Na serce dobra jest nalewka pietruszkowa. Zaleca się ją stosować przy niewydolności serca, przy bólach serca na tle nerwowym i przy jego osłabieniu. Nalewką „nasercową” jest również nalewka z pietruszki. Natomiast na wrzody żołądka odpowiednia będzie nalewka z bylicą pospolitą. Wszystkie wymienione rodzaje nalewek można zamówić w tym sklepie: https://www.sklephildegarda.pl/

Nalewki przepisy dla każdego

Prozdrowotne nalewki można również przyrządzić samodzielnie. W Internecie łatwo znaleźć dziesiątki przepisów zarówno mniej, jak i bardziej skomplikowanych. W większości przypadków wystarczy zalać owoce alkoholem, odstawić je i dosłodzić np. miodem, a potem jeszcze raz pozostawić do leżakowania. Owoce do przyrządzenia nalewki najlepiej pozyskiwać ze sprawdzonych źródeł, czyli z gospodarstw ekologicznych, na których nie stosuje się szkodliwych substancji. Prozdrowotne nalewki można przyrządzać z gruszek, z winogron, z orzechów, a na stronach internetowych można znaleźć o wiele więcej pomysłów. Na rynku pojawiają się również książki z przepisami na nalewki, w których znajdziesz nawet kilkadziesiąt receptur.  

Szybkie nalewki domowe czy ze sklepu?

Robienie własnych nalewek to dla wielu osób rozrywka. Jeżeli masz odrobinę wolnego czasu, warto sporządzić nalewki owocowe samemu, ale przygotowanie tych wytwarzanych z roślin może być problematyczne. Nie wszystkie rośliny są łatwo dostępne w Polsce. Jeżeli więc cenisz wygodne rozwiązania, zamów nalewki św. Hildegardy przez Internet. Można je nabyć w specjalistycznych sklepach hildegardowych. Do ich produkcji używa się starannie selekcjonowanych składników pochodzących z upraw ekologicznych. Dodatkowym atutem jest brak konieczności szukania nalewek w okolicznych sklepach ze zdrową żywnością. Wszystkie rodzaje „eliksirów” mniszki możesz zamówić online na jednej stronie. 

Odpowiednio sporządzone nalewki mogą wspomagać organizm w walce z różnymi dolegliwościami. Dzięki zawartości alkoholu substancje zawarte w ziołach szybko pokonują barierę krew-mózg i wpływają na funkcjonowanie wielu innych narządów. Prozdrowotne nalewki możesz zamówić w e-sklepach hildegardowych.

*Materiał zewnętrzny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz