2022/10/07

Urządzenia chłodnicze w gastronomii – rodzaje i zastosowanie

Wielu początkujących restauratorów sprowadza prowadzenie biznesu do skompletowania kompetentnego zespołu. W rzeczywistości jednak sercem lokalu jest kuchnia oraz obecne w niej urządzania. Jedne służą do obróbki mechanicznej, inne do cieplnej, a jeszcze inne do przechowywania świeżych potraw lub pojedynczych składników we właściwej temperaturze przez odpowiednio długi czas. Urządzenia chłodnicze są absolutną podstawą każdego lokalu gastronomicznego. Warto je poznać nieco bliżej.
Do czego służą urządzenia chłodnicze w gastronomii?


Urządzenia chłodnicze stanowią w praktycznie każdej restauracji absolutną podstawę i fundament. Są bowiem przeznaczone do magazynowania różnych produktów spożywczych, które tracą swoje walory smakowe lub zdatność do spożycia podczas przechowywania na zewnątrz. Prawie wszystkie urządzenia tego typu mają:
  • wbudowaną funkcję chłodzenia, która obniża temperaturę wnętrza do wartości ustalonej fabrycznie lub przez operatora,
  • czasami także funkcję mrożenia, czyli osiągnięcia temperatury wewnętrznej niższej od 0°C,
  • budowę odporną na działanie niskich temperatur i podwyższonej wilgotności (przeważa stal nierdzewna),
  • masywną konstrukcję, która uniemożliwia przesuwanie się mebla w trakcie jego eksploatacji.

Wszystkie urządzenia chłodnicze działają na zasadzie na podobnej zasadzie, co lodówki - są jednak od nich zdecydowanie wydajniejsze i bardziej odporne na intensywną eksploatację. Mocne kompresory są energooszczędne, a systemy bezpieczeństwa dbają o to, aby nawet niewielkie przepięcia w sieci, spowodowane np. uruchomieniem prądożernego sprzętu, nie wywołały ich uszkodzenia.

Urządzenia chłodnicze w gastronomii – niezbędne w praktycznie każdym lokalu

W praktycznie każdym lokalu gastronomicznym znajdziemy kilka najpopularniejszych i niezastąpionych urządzeń chłodniczych. Przygotowanie wielu dań i przechowywanie ich w optymalnych warunkach byłoby bez nich zupełnie niemożliwe.

  • Chłodziarki i lodówki – urządzenia te występują w wielu formach i wielkościach. Niektóre są niewielkie, a kwadratowy kształt sprawia, że można je z łatwością zainstalować pod blatem roboczym. Natomiast te duże i obszerne warto zaaranżować jako modele wolnostojące. Ich charakterystyczną cechą jest równomierne rozprowadzanie chłodu we wnętrzu oraz możliwość utrzymania stałej temperatury mimo częstego otwierania drzwiczek.
  • Lady – te urządzenia z kolei wykorzystuje się zarówno do przechowywania, jak i ekspozycji schładzanych lub mrożonych towarów. Charakteryzują się podłużnym kształtem z przeszkleniem w części frontowej. Lada może mieć gięta lub prostą szybę. Urządzenie można wykorzystać do ekspozycji i magazynowania mięs, wędlin oraz nabiału, ryb oraz innych artykułów spożywczych.
  • Regały – to wolnostojące urządzenie chłodnicze, które – podobnie jak powyższe – również służy do ekspozycji i przechowywania składników spożywczych. Różnicę stanowi jednak budowa. Regały są wyższe, (zazwyczaj od 140 cm), a za szybą umieszczoną na froncie znajduje się kilka oddzielonych półek, na których można wyeksponować np. desery.
  • Stoły – stoły chłodnicze oraz mroźnicze są przeznaczone do ręcznej obróbki potraw na chłodnym blacie. Pod spodem znajdziemy kilka półek za drzwiczkami, na których można przechowywać dania lub składniki do dalszej obróbki.
  • Szafy – większe i pojemniejsze szafy chłodnicze i mroźnicze są przeznaczone do przechowywania dużych ilości składników wymagających magazynowania w wybranej temperaturze. Urządzenia te mogą występować w wersji od kilkuset do nawet kilku tysięcy litrów – poszczególne modele różnią się wielkością, konstrukcją oraz funkcjonalnością.
  • Inne urządzenia – podczas aranżowania lokalu gastronomicznego warto także sięgnąć po chłodziarki do butelek, dzięki którym napoje mogą mieć orzeźwiającą, niską temperaturę (idealną latem). Urządzeniem wartym uwagi są także kostkarki do lodu. Za ich pomocą można przygotować lód w kilkanaście minut i schłodzić w ten sposób serwowane napoje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz