2022/02/27

Dieta bez laktozy: co jeść, a czego lepiej unikać?

Czy wiesz, że według szacunków aż 70 proc. populacji w Polsce dotknięte jest nietolerancją laktozy? Co to właściwie oznacza i z czym się wiąże? Na czym powinna polegać dobrze ułożona dieta bez laktozy? Poszukajmy odpowiedzi na te i kilka innych pytań.

Dieta bez laktozy: co jeść, a czego lepiej unikać?

1. Dieta bez laktozy - co jeść?

2. Czego unikać przy nietolerancji laktozy?

Tak często słyszymy o nietolerancji laktozy, że niektórzy z nas postrzegają tę dolegliwość jako chwilową "modę", a raczej jedną z modnych diet. Być może dzieje się tak właśnie dlatego, że problem ten dotyka tak wielu z nas. A zatem warto sobie uświadomić, z czym się on wiąże, na czym polega nietolerancja laktozy i jak sobie z nią radzić.

1. Dieta bez laktozy - co jeść?

By zrozumieć zasady diety dla osób dotkniętych przez nietolerancję laktozy, najpierw doprecyzujmy, czym jest nietolerancja laktozy, czym jest laktoza i laktaza.

Laktoza to cukier mleczny, który występuje naturalnie wyłącznie w mleku pochodzącym od ssaków. By rozłożyć laktozę na cukry proste, potrzebny jest odpowiedni enzym, którym jest laktaza. Sęk w tym, że coraz więcej ludzi zmaga się z jej brakiem.

Niedobór laktazy może być wtórny lub przejściowy. Pierwszy trwa od momentu narodzin aż do śmierci, drugi występuje wtedy, gdy produkcja enzymu zmniejsza się stopniowo, może też całkowicie zanikać. Właśnie w tym przypadku możemy sobie poradzić, przechodząc na dietę bez laktozy i pozbywając się objawów nietolerancji laktozy.

Przechodząc na dietę bez laktozy, wybierz te produkty, które są odpowiednie dla Twojego brzucha. Objawy nietolerancji laktozy to: wzdęcia, gazy, bóle brzucha, uczucie pełności, przelewanie w żołądku (występują np. po spożyciu mleka). By im zapobiegać, kupuj produkty, które nie zawierają laktozy. Zastąp mleko krowie czy kozie napojami roślinnymi (owsianymi, sojowymi, ryżowymi, kokosowymi itd.), postaw na mleko bez laktozy, sery bez laktozy lub sery wegańskie, jogurty sojowe i kokosowe, czy też lody wegańskie. W sklepach warto zawracać uwagę przede wszystkim na produkty, które są oznaczone symbolem przekreślonej butelki mleka.

2. Czego unikać przy nietolerancji laktozy?

W diecie bez laktozy zasady są bardzo proste. Chodzi o wyeliminowanie produktów mlecznych z codziennego menu. Jakich konkretnie?

Oto produkty mleczne, których należy unikać na diecie bez laktozy:

  • mleko
  • jogurty
  • serki wiejskie i twarogowe
  • śmietana i bita śmietana
  • lody
  • masło

Jeśli borykasz się z nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego i chcesz mieć zapewnioną odpowiednią dietę, zajrzyj tutaj: https://potreningu.pl/plany/dieta-bez-laktozy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz