2022/03/06

Przewodnik po Champagne, czyli winach musujących z Szampanii

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się na świecie, w tym i w Polsce, wina musujące. Natomiast cały czas zbyt mało doceniana jest cava, czyli hiszpańskie wino musujące. Nadal jednak największą sławą otoczone są szampany, czyli wina musujące wytwarzane metodą klasyczną, zwaną też metodą szampańską. Poza sposobem produkcji warunkiem niezbędnym do uzyskania apelacji i prawa zamieszczenia na etykiecie słowa Champagne jest pochodzenie i odmiana winogron. Owoce można zbierać wyłączenie w wyznaczonych obszarach regionu Szampanii. Producenci mają też obowiązek używania konkretnych szczepów winności. Trzy najważniejsze szczepy to: pinot noir, pinot meunier i chardonnay. Co warto o nich wiedzieć?


Przewodnik po Champagne, czyli winach musujących z Szampanii


Historia Champagne

Szampania, prowincja położona w północno-wschodniej części Francji, to region o wyjątkowym klimacie, raczej łagodnym, lecz chłodnym i deszczowym. W połączeniu z dominującymi glebami kredowymi stwarza to idealne warunki dla winorośli. Uprawia się je tam od czasu epoki gallo-romańskiej, a na przestrzeni wieków francuskie wina z tego regionu zyskały uznanie na całym świecie. W XVII wieku produkcję zdominował będący symbolem luksusu oraz wyrafinowania szampan. Zgodnie z legendą za odkrycie tego trunku odpowiada mnich Dom Pérignon, który postanowił połączyć różne wina, a następnie poddać je wtórnej fermentacji. Efektem tego było powstanie musującej mieszanki, która pod wpływem bąbelków i ciśnienia zaczęła rozsadzać butelki. Nazwiskiem mnicha nazwano jeden z najbardziej wykwintnych gatunków szampana.

Kiedy warto pić Champagne?

Szampany kojarzą nam się z luksusem, elegancją oraz wyjątkowymi wydarzeniami. I słusznie, ponieważ w pełni na to zasługują. Nie znaczy to jednak, że wino z bąbelkami powinniśmy zarezerwować tylko na specjalne okazje i pięciogwiazdkowe hotele. Warto zmienić swój stosunek do „musiaków” i traktować je podobnie do innych rodzajów wina.

Po pierwsze jako aperitif. We Francji czy we Włoszech to dużo więcej niż kieliszek czegoś na początek. To czas, który spędzamy z przyjaciółmi, rodziną lub znajomymi na rozmowach. To chwila wyciszenia się po długim dniu. To moment, kiedy nasz umysł oraz ciało – a w szczególności układ trawienny – przygotowują się do wspólnego posiłku. Na taką okazję doskonale będzie smakował właśnie szampan, który swoją rześkość i świeżość zawdzięcza nie tylko bąbelkom, ale i odpowiednio wysokiemu poziomowi kwasowości.

Pamiętajmy jednak, że szampany – tak jak pozostałe wina – doskonale będą smakowały jako dodatek, akompaniament do potraw podawanych podczas obiadu czy kolacji. Coraz częściej wina z Szampanii serwuje się nie w wysmukłych kieliszkach do win musujących, ale w klasycznym szkle do białych win. Dzięki temu łatwiej nam wyczuć duże bogactwo i złożoność tych win, które przecież, zanim ostatecznie pojawią się na naszym stole, dojrzewają nad drożdżowym osadem przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Szampany z powodzeniem można podawać do eleganckich przystawek i przekąsek przygotowywanych na bazie ryb, owoców morza oraz delikatnych serów. Doskonale też sprawdzą się, gdy zestawimy je z daniami głównymi przygotowanymi na bazie ryb i białych mięs.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz