Co jest najważniejsze? Zapomnij o 16 czasach!
W języku angielskim istnieje 16 czasów, tryby przypuszczające i mowa zależna – to naprawdę może wydawać się przytłaczające. Mamy jednak dobrą wiadomość. Otóż na początku nauki języka wcale nie musisz opanować wszystkich tych konstrukcji. W rzeczywistości już znajomość trzech czasów w zupełności wystarczy, aby poradzić sobie w 85% codziennych sytuacji. Z kolei opanowanie pięciu czasów zbliży Cię do poziomu, na którym komunikują się osoby anglojęzyczne. Dzieje się tak, ponieważ native speakerzy także nie używają w pełni wszystkich czasów w swoich rozmowach.
Zacznij od 3 czasów, po czym wprowadź 2 kolejne
Najlepiej zacząć od opanowania maksymalnie pięciu czasów. Kiedy nauczysz się ich dobrze, będziesz w stanie swobodnie się komunikować. Rezygnacja z długiej listy czasów pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu. Pełną uwagę będziesz za to mógł czy mogła poświęcić temu, co rzeczywiście wykorzystasz w komunikacji. A przecież o zdolność do porozumiewania się chodzi! Oto kluczowe czasy, które warto poznać:
- Present Simple (czas teraźniejszy prosty),
- Future Simple (czas przyszły prosty),
- Past Simple (czas przeszły prosty).
Dzięki nim poradzisz sobie w 85% sytuacji. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę, opanowanie jeszcze dwóch czasów pozwoli Ci rozmawiać w 96% przypadków, a są to:
- Present Continuous (czas teraźniejszy ciągły),
- Present Perfect (czas przeszły dokonany).
Choć te ostatnie są bardziej zaawansowane, ich znajomość pozwoli Ci jeszcze lepiej odnaleźć się w każdej rozmowie.
Co dalej? Trzy rodzaje zdań w każdym czasie
Musisz wiedzieć, jak tworzyć zdania oznajmujące, przeczące i pytania w każdym z tych czasów. To podstawa, którą należy opanować. Na przykład:
- Używając Past Simple, możesz opowiedzieć, co robiłeś czy robiłaś wczoraj.
- Przeczenie w Present Simple pozwoli Ci wyrazić, czego nie lubisz.
- Pytanie w Future Simple pomoże zapytać kogoś o plany na jutro.
Gramatyka angielska wcale nie musi być skomplikowana, gdy zaczniesz od podstaw i skupisz się na praktycznym zastosowaniu w codziennych sytuacjach! W końcu native speakerzy na co dzień także nie posługują się wszystkimi czasami.
Jak uczyć się gramatyki?
Przy czym pamiętaj, że nawet perfekcyjna znajomość reguł każdego czasu to nie wszystko. Trening języka to podstawa. Tylko wtedy uda Ci się mówić swobodnie i płynnie. Zwróć uwagę np. na Metodę Aktywnego Mówienia, czyli innowacyjny kurs online zmieniający podejście do nauki języków. Bazuje on na Metodzie Aktywnego Mówienia, dzięki któremu 15 minut treningu dziennie sprzyja efektywnej nauce języka.
Musisz wiedzieć, że tradycyjne metody nauki często to nieskuteczne, a przy tym pracochłonne. Taka metoda zakłada także brak drogich zajęć z lektorami i korzystanie z przestarzałych podręczników. Ucz się we własnym domu. Osiągaj lepsze niż kiedykolwiek wyniki!
*Artykuł sponsorowany
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz