2022/03/17

Okap kuchenny – wyciąg czy pochłaniacz, jak wybrać dobry sprzęt do kuchni?

Dla wielu osób spędzanie czasu w kuchni podczas przygotowania posiłków jest mało satysfakcjonujące, a wręcz uciążliwe. Mogą mieć na to wpływ doznania zmysłu węchu. Trudno zaprzeczyć, że niezwykle ważnym elementem każdej kuchni jest dobrze dobrany okap kuchenny. Urządzenie pozwala na pozbycie się skutków gotowania, między innymi nieprzyjemnych zapachów i pary wodnej.
Stojąc przed wyborem urządzenia musimy zastanowić się jaki typ urządzenia jest odpowiedni dla naszej kuchni. Wiele osób stosuje dwa określenia dla tego typu urządzenia, pochłaniacz oraz okap. Na rynku rozróżniamy jednak dwa typy - okap z wyciągiem oraz okap z funkcją pochłaniacza. Jakie rozwiązanie wybrać w przypadku naszej kuchni? Zdecydowana większość urządzeń oferuje w tej chwili obie opcje i na etapie montażu możemy zdecydować, którą wybieramy.

  • Wyciąg

Wybierając ten wariant musimy dysponować dedykowanym przyłączem do systemu wentylacyjnego. Opary są wstępnie filtrowane przez siatkowe filtry aluminiowe lub filtr z włókniny – pozwala to na wyizolowanie tłuszczu. Para wodna oraz zapachy są następnie przepompowywane do komina wentylacyjnego.
Warto zaznaczyć, że nie każdy system wentylacyjny jest odpowiedni dla takiego rozwiązania. Zazwyczaj w kuchni znajdziemy jeden kanał wentylacyjny, który zgodnie z obowiązującymi normami nie może zostać wykorzystany do podłączenia okapu. Co stanie się, jeśli jednak zdecydujemy się na tego typu montaż? Niestety, musimy liczyć się ze zredukowaniem a nawet całkowitym zablokowaniem wentylacji pomieszczenia w czasie gdy okap jest wyłączony. Kolejnym negatywnym skutkiem odprowadzania oparów do wentylacji grawitacyjnej jest przedostawanie się nieprzyjemnych zapachów do innych mieszkań w budynku. Prawidłowe podłączenie okapu w trybie wyciągu możliwe jest w domach oraz budynkach wielorodzinnych, gdzie już na etapie budowy przewidziano dodatkowy kanał wentylacyjny dla tego typu urządzeń.

Konserwacja jednostki w przypadku takiego rozwiązania polega na cyklicznym czyszczeniu siatkowych filtrów aluminiowych lub wymianie jednorazowego filtra z włókniny.  • Pochłaniacz

Rozwiązanie typu pochłaniacz sprawdzi się w każdej kuchni, ale szczególnie tej bez przyłącza wentylacyjnego dedykowanego do podłączenia okapu z wyciągiem.
Do prawidłowego działania potrzebne są w takim wypadku filtry węglowe odpowiednie dla posiadanego urządzenia – zazwyczaj są dostępne jako akcesorium. Zamontowanie ich w odpowiednim miejscu umożliwia działanie okapu
w obiegu zamkniętym. Tak jak w przypadku wyciągu, aluminiowe filtry wyizolowują z oparów gotowania tłuszcz. Para oraz zapachy trafiają następnie do wcześniej wspomnianych filtrów węglowych gdzie są oczyszczane
i filtrowane. Pozbawione zapachów i oparów kuchennych powietrze trafia na koniec ponownie do pomieszczenia.

Konserwacja urządzenia w tym przypadku wymaga od nas nieco więcej uwagi. Musimy zadbać o filtry wstępne, ale również o wymianę filtrów węglowych. Filtry te niestety nie są przystosowane do czyszczenia, więc wymieniamy je na nowe co około 3-6 miesięcy.

 

Okapy z naszej oferty zaspokoją potrzeby osób, które zdecydują się na zarówno pierwsze jak i drugie rozwiązanie. Urządzenia te wpisują się w aktualnie panujące trendy, są wielofunkcyjne a ich atrakcyjny design sprawi, że będą ozdobą każdej kuchni. Przyjemna atmosfera podczas gotowania sprawi, że przygotowywanie potraw będzie mniej problematyczne. Wysoka jakość to gwarancja wieloletniego, bezawaryjnego użytkowania. Więcej tutaj - Wysokiej jakości okapy Kuchenne Bomann

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz