2021/12/17

Jak skompletować serwis do kawy?

Niewiele rzeczy o poranku jest lepszych niż pyszna filiżanka kawy. Ten delikatny aromat unoszący się w powietrzu po zaparzeniu i pierwszy łyk, dostarczający energetycznego kopa. A czy wiesz, że wybór filiżanki może mieć znaczący wpływ na odbiór kawy w smaku? Co jeśli kawa może być jeszcze lepsza? W tym artykule opiszemy m. in. dlaczego filiżanki do espresso są tak małe oraz jak kształt i materiał wpływają na wybór zestawu naczyń pasujących do konkretnej kawy.


Serwis do kawy – z czego powinien być wykonany?

Podczas wyboru kompletu do kawy spotkasz się z wieloma materiałami, z których będą one wykonane, dlatego warto zwrócić uwagę na ten właśnie element. My sugerujemy wybór porcelany, która jest nie tylko eleganckim tworzywem, ale przede wszystkim trwałym. Wśród cech charakterystycznych porcelany wyróżnia się dużą wytrzymałość, co będzie mieć szczególne znaczenie, gdy planujemy użytkować serwis przez lata. Kluczowa jest też zerowa nasiąkliwość i nieprzepuszczalność cieczy, dzięki czemu filiżanki nie będą się odbarwiać, a zmywanie ich będzie bardzo szybkie i proste. Współczesna porcelana może być też myta w zmywarce (to również zależy od zdobień), więc utrzymanie jej jest równie łatwe, jak zestawów wykonanych z innych materiałów, przy czym to właśnie porcelana jest w końcu tym najszlachetniejszym tworzywem.

Dlaczego kawa potrzebuje specjalnej filiżanki?

Przeciętny kubek do kawy, jaki znamy, został zaprojektowany w jednym celu: być uniwersalną opcją do serwowania gorących napojów. Nie jest to jednak najlepszy wybór do wzmacniania smaku kawy. Okazuje się, że właśnie w tej dziedzinie prowadzone są badania, dlatego idealny kształt i rozmiar może być inny dla każdego rodzaju kawy. Zapach jest głównym czynnikiem wpływającym na postrzeganie smaku, dlatego szerokość filiżanki i jej kąt nachylenia są ważne. Aby wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas zakupu zestawu, przygotowaliśmy poniżej krótki przewodnik ze wskazówkami.

Rodzaje filiżanek – jaka filiżanka do jakiej kawy?

Tradycyjne filiżanki to jedno, jednak sekret tkwi w szczegółach, dlatego sprawdź filiżanki do najpopularniejszych rodzajów kaw.

Filiżanki do espresso


Małe i bardzo charakterystyczne filiżanki do espresso mają około 50-70 ml i powinny być wykonane z grubej porcelany, by na dłużej utrzymać temperaturę kawy. Kształt tych naczyń powinien rozszerzać się ku górze, by uwolnić pełen aromat espresso, co z pewnością docenią miłośnicy tej kawy. Obok pojedynczych egzemplarzy można wybierać spośród gotowych kompletów tak jak tutaj https://homeandpassion.com/filizanki-do-espresso/

Filiżanki do cappuccino

Dla fanów mlecznych kaw filiżanki do cappuccino to obowiązkowa pozycja. Cappuccino robi się na bazie espresso, dodając do niego mleczną piankę, na której można tworzyć różne wzory. Naczynia do cappuccino mają między 140 a 200 ml i podobnie jak w przypadku filiżanki do espresso, warto zadbać o grubą porcelanę z podwójnym dnem.

Uniwersalne filiżanki do kawy

Czasem trudno się zdecydować na jedną opcję, szczególnie w przypadku prezentu, dlatego można pójść na skróty i kupić gotowy komplet. Takie filiżanki powinny mieć około 200-250 ml i z pewnością ucieszą każdego, kto ceni piękne wykonanie.

Idealna filiżanka – klucz do pysznej kawy

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu masz już świadomość, że smak Twojej kawy w dużej mierze zależy też od Ciebie. Możesz eksperymentować z grubością mielenia i czasem parzenia, jednak pominięcie np. filiżanki do espresso sprawi, że nie wydobędziesz pożądanego smaku w kawie. Właśnie dlatego wybierz świadomie swój serwis do kawy, by móc w pełni cieszyć się idealnym naparem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz