2021/10/30

Meble ze stali nierdzewnej, czyli higiena w gastronomii

Lokale gastronomiczne zobowiązane są do utrzymania odpowiedniego poziomu higieny. Z tego powodu kuchnia w restauracji często może sprawiać wrażenie bardzo surowej, a wszystkie meble oraz sprzęty wykonane są ze stali nierdzewnej. Co warto wiedzieć na temat mebli gastronomicznych i zasad utrzymania higieny w restauracji?


Dlaczego w gastronomii wykorzystuje się meble ze stali nierdzewnej?

Choć w naszych domowych kuchniach możemy pozwolić sobie na wybieranie wśród różnych materiałów i dekoracji, kuchnia w lokalu gastronomicznym musi spełniać przede wszystkim funkcje użytkowe. Dobre przystosowanie pomieszczenia oraz odpowiednie ustawienie mebli zapewnia kucharzom wygodę w trakcie przygotowywania posiłków oraz znacznie usprawnia pracę. Ważne jest również, by wszystkie meble spełniały surowe wymogi sanitarne i były wytrzymałe. Te kryteria doskonale spełniają meble ze stali nierdzewnej.

Materiał ten doskonale radzi sobie z ciężkimi warunkami, jakie panują w profesjonalnych kuchniach. Są odporne na korozję, a specjalna powłoka z tlenku chromu zapobiega uszkodzeniom mechanicznym, dzięki czemu cechują się bardzo wysoką wytrzymałością. Stal nierdzewna nie chłonie soków z przyrządzanych potraw oraz substancji chemicznym, dzięki czemu brud nie wnika w głąb tworzywa, a meble znacznie łatwiej utrzymać w czystości. Twarda powłoka, która chroni przed zarysowaniem, znacznie ułatwia również czyszczenie, ponieważ powierzchnia nie posiada zagłębień, które utrudniają czyszczenie.

Właśnie dlatego z tego materiału są wykonane wszystkie meble gastronomiczne: od szafek, stołów, półek i regałów, aż po nadstawki i umywalki. Stoły przyścienne ze stali nierdzewnej pełnią rolę blatu roboczego, dzięki czemu są jednym z najbardziej podstawowych mebli w restauracyjnej kuchni. Z kolei stoły ze zlewem ze stali nierdzewnej pozwalają na łatwy dostęp do bieżącej wody wówczas, gdy jest to niezbędne.

Jak czyścić meble ze stali nierdzewnej?

Aby utrzymać higienę w lokalu gastronomicznym wcale nie trzeba wielkiego wysiłku, mimo wyśrubowanych norm sanitarnych. Powierzchnia nie jest podatna na trwałe zabrudzenia, dlatego regularnie czyszcząc blaty podczas pracy nie wymaga skomplikowanych rozwiązań. Wystarczy zawsze po skończonej pracy dokładnie umyć wszystkie powierzchnie z użyciem miękkiej ścierki, gąbki lub delikatnego zmywaka. Należy unikać szczotek drucianych oraz skrobaków.

Bardzo ważnym aspektem higienicznym jest również codzienna dezynfekcja stanowisk roboczych. W tym celu używa się profesjonalnych środków chemicznych, przeznaczonych dla gastronomii lub naturalnych preparatów na bazie octu lub kwasu cytrynowego. Należy robić to zawsze na koniec dnia, by detergenty mogły swobodnie odparować przed ponownym użyciem blatu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz