2020/10/18

Dieta wegetariańska – co się powinno w niej znaleźć?

Każdego dnia słyszymy wiele o rozmaitych dietach, które mają poprawić nasze samopoczucie, przyspieszyć przemianę materii oraz sprawić, że będziemy zdecydowanie bardziej fit. Oczywiście nie da się zaprzeczyć – prawidłowe żywienie ma gigantyczny wpływ na kondycję, ilość energii oraz dobrą formę zdrowotną. Warto zatem przykładać wielką wagę do tego, co i jak jemy. Spośród najpopularniejszych diet, które stosuje wiele osób na całym świecie, najwięcej zwolenników ma wegetarianizm. Na nim właśnie chcemy się dziś skupić, pokazując największe zalety i zagrożenia, wynikające z przejścia na dietę wegetariańską.Czym jest wegetarianizm? Dlaczego tak wiele osób się na niego decyduje?


Ponoć już ponad 1 milion Polaków postanowił przejść na wegetarianizm, to znaczy zrezygnować ze spożywania mięsa.

Powodów podjęcia takiej decyzji bywa naprawdę wiele. Dla niektórych jest to wybór religijny lub ideologiczny. Niejednokrotnie wiąże się z troską o życie zwierząt. Oprócz rezygnacji z jedzenia mięsa takie osoby angażują się wówczas w rozmaite akcje na rzecz praw zwierząt hodowlanych.

Niekiedy zmiana nawyków żywieniowych wynika z zupełnie innych przyczyn, które nie mają nic wspólnego z kwestiami natury filozoficzno-moralnej. Często brak mięsa w codziennym jadłospisie dotyczy kwestii medycznych lub chęci zrzucenia zbędnych kilogramów.

Aby dieta wegetariańska była jednak zdrowa i w pełni wartościowa, trzeba sporo o niej wiedzieć. Źle zbalansowane posiłki mogą bowiem być przyczyną wielu poważnych chorób oraz ogólnego pogorszenia się kondycji zdrowotnej.
Różne odmiany wegetarianizmu – nie tylko jarosze

Sama dieta wegetariańska wcale nie jest jednorodna i zrzesza szereg mocno zróżnicowanych nurtów. Zalicza się do nich choćby dietę:

• semiwegetariańską, ograniczającą jedzenie mięsa bez całkowitej rezygnacji z niego,
• lakto-owo-wegetariańską, wykluczającą jedzenie mięsa, drobiu i ryb, ale pozwalającą na spożywanie nabiału i jaj,
• laktowegetariańską, w której nie można jeść nabiału, ale dopuszcza się jedzenie jajek,
• wegańską, w której wszystkie produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego (w tym nawet miód) są zakazane.
Jak dieta wegetariańska wpływa na zdrowie?

Jak już powiedzieliśmy wcześniej podstawą zdrowego żywienia jest odpowiednie dopasowanie każdego posiłku do potrzeb organizmu. Należy brać pod uwagę wiek, płeć oraz tryb życia i dostarczać odpowiednią ilość wszystkich substancji odżywczych, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

W większości diet wegetariańskich największych problemem jest suplementowanie składników powszechnie występujących w produktach zwierzęcych. Najwięcej problemów sprawia dostarczanie odpowiedniej ilości białka. Jest to składnik niezbędny dla prawidłowego działania całego organizmu. Uczestniczy w budowie komórek oraz we wszystkich procesach toczących się w ludzkim ciele.

Należy zatem sięgać po warzywa, w których poziom białka jest naprawdę wysoki. Szczególnie dużo występuje go choćby w warzywach strączkowych – czyli w jednym z podstawowych produktów, wykorzystywanych w kuchniach jaroszy i wegan. Nieco ułatwione zadanie mają osoby będące na diecie lakto-owo-wegetariańskiej lub laktowegetariańskiej, gdyż część ich zapotrzebowania udaje się zaspokoić przy pomocy nabiału i jajek.

A co dobrego można zyskać dzięki diecie wegetariańskiej? Przede wszystkim jest to skuteczny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Wiele gatunków mięsa stanowi źródło nasyconych kwasów tłuszczowych, które nie dość, że wpływają na zwiększenie masy ciała, to także przekładają się na wiele problemów zdrowotnych. Decydując się na ten typ diety i wybierając produkty naturalne, wartościowe, jak te z oferty sklepu SklepAgnex, można liczyć na wiele korzyści. Jakich?

Oparcie diety na warzywach i owocach to ograniczenie przyswajania cholesterolu, który bywa bardzo niebezpieczny dla wielu osób, prowadząc do poważnych problemów z układem krwionośnym. Równocześnie taki sposób żywienia zmniejsza także ciśnienie tętnicze i pomaga zwalczać wiele chorób cywilizacyjnych.

Niektórzy badacze dowodzą, że dieta wegetariańska potrafi być także wsparciem w leczeniu chorób nowotworowych, nie jest to jednak w pełni potwierdzone. Trudno bowiem w wielu przypadkach oddzielić dietę od działania innych czynników, wpływających każdego dnia na organizm.
Dieta wegetariańska – sposób na zdrowie?

Dieta wegetariańska zalicza się do diet eliminacyjnych. Ogranicza nasze możliwości żywieniowe i zmusza nas do suplementacja lub szukania zamienników dla produktów dostarczających konkretne typy składników odżywczych.

Jeżeli jednak podejdziemy do niej z głową i wypracujemy konkretne, precyzyjne zasady budowania jadłospisu, może się okazać naprawdę wartościowa oraz po prostu smaczna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz