2016/04/22

Przyprawy w kuchni

Przygotowywanie apetycznych i zdrowych dań jest przyjemne i kreatywne. Gotowanie może być przyjemnością, zwłaszcza gdy znamy przyprawy, ich mieszanki oraz sposoby zastosowania. Suszone i świeże pełnią bardzo istotne znaczenie w kuchni polskiej, europejskiej i światowej. Codzienne menu możemy urozmaicać poznając charakterystyczne przyprawy. Wiedza ta sprawia, że poszukujemy nowych smaków i potraw, pobudzamy naszą wyobraźnię, rozpieszczając kubki smakowe. Bez przypraw nasza kuchnia jest niebogata i monotematyczna.

Należy wiedzieć jaki aromat mają przyprawy, smak, do jakich potraw mogą być używane i jaka jest ich nazwa. Każdemu z nas odpowiadają różne dania, przyrządzone z dodatkiem innych przypraw. Są osoby, które lubią dania pikantne w smaku, inni zaś twierdzą, że takie przyprawy zupełnie psują smak całej kompozycji. Dodane w zbyt dużej ilości do potrawy, potrafią rzeczywiście zdominować smak. Jeśli pragniemy, aby przygotowane posiłki trafiły przez żołądek do serca naszych bliskich, warto zapoznać się z różnorodnością roślin przyprawowych. One decydują bowiem o finalnym efekcie naszego kulinarnych starań.



Jak korzystać z przypraw?

Aby połączyć przyjemne gotowanie z dbałością o nasze zdrowie należy poświęcić sporo czasu na poznanie ich smaku, zapachu, ostrości oraz tworzenia kompozycji z innymi przyprawami. Eksperymentujmy przy dobieraniu przypraw, pamiętając jednak aby dania przygotowywane dla najmłodszych pozbawione były silnego aromatu i ostrości. Popularne w ostatnim czasie są obecne i dostępne na rynku mieszanki przyprawowe, które rzeczywiście sprawiają, że gotowanie staje się jeszcze prostsze i wygodniejsze. 

Dania przygotowywane dla przybywających na diecie, cierpiących na różne schorzenia także mogą świetnie smakować. Wiele z przypraw ma działanie lecznicze. Dostarczają organizmowi składników odżywczych. Triumfatorką jest natka pietruszki, zawierająca więcej witaminy C niż cytrusy, poza tym ma duże ilości witaminy PP, witaminy A i żelaza. Używanie intensywnych przypraw pozwala na ograniczenie spożycia soli w naszej diecie, co szczególnie ważne jest dla osób z wysokim ciśnieniem. Uspokajająco działają bazylia i cynamon, pobudzają krążenie potrawy z dodatkiem rozmarynu, chili czy pieprzu. Dodawane do potraw ciężkostrawnych działają korzystnie na układ trawienny - pobudzają wydzielanie się soków trawiennych. Należą do nich zwłaszcza majeranek, cząber i tymianek. Przyprawy o intensywnym zapachu takie jak: bazylia, tymianek czy majeranek należy stosować oszczędnie. Suszone zioła są bardziej cierpkie w smaku.

Dla wydobycia smaku i aromatu ucieramy przyprawy w moździerzu. Najlepsze, polecane przez Szefów Kuchni, są moździerze ciężkie, z kamienia. Gdy przygotowujemy mieszanki do nacierania mięsa dodajemy także oliwę z oliwek czy olej. Innym sposobem na wydobycie tego, co najlepsze w przyprawach jest ich delikatne uprażenie na suchej patelni. Gdy do dania dodajemy kilka rodzajów przypraw, najlepiej wszystkie razem rozetrzeć w dłoniach. Alfabetyczny poradnik najpopularniejszych przypraw całego świata ułatwi nam codziennie gotowanie, to niezbędny przewodnik kuchenny dla każdego smakosza, który dba o rodziny zdrowie w naturalny sposób

Istotne jest stosowanie ziół, które charakterystyczne są dla danego regionu. I tak np. do popularnej sałatki caprese z mozzarellą i pomidorami dodajemy zawsze świeżą bazylię, a do  zupy grochowej czy żurku - majeranek suszony. Warto więc podróżować, poznawać kuchnie świata, nowe smaki i aromaty, bo one właśnie pozostają w naszej pamięci na długo.

Zwracajmy uwagę na termin ważności przypraw i gotowych mieszanek, które kupujemy w sklepach. Jeśli tylko mamy wybór, najlepiej kupujmy przyprawy w całości - kora cynamonu, gałka muszkatołowa, papryka, imbir - rozdrabniajmy dopiero przed ich dodaniem do potrawy.

Jak przechowywać przyprawy?

Nieprawidłowe przechowywanie sprawia, że są bez wartości, tracą bowiem swój smak oraz zapach. Przyprawy nie lubią światła, dużej wilgotności powietrza, wysokiej temperatury powietrza i innych aromatów. Przechowujemy przyprawy w osobnych, suchych pojemnikach hermetycznie zamkniętych, w suchym miejscu. Warto każdy pojemniczek podpisać, co sprawi, że nie będziemy musieli otwierać pojemnika, a dzięki temu przyprawa nie będzie wietrzała. 

Ziarniste przyprawy takie jak anyż, kminek czy pieprz przechowujemy w całości, przed wykorzystaniem rozdrabniamy najlepiej w moździerzu. Najbardziej wartościowe i jednocześnie najsmaczniejsze są przyprawy, które uprawiamy we własnych ogródku czy w doniczkach na parapecie bądź na balkonie w dużych skrzynkach.; nadaje się do tego pietruszka, majeranek, tymianek i bazylia. 

Świeże przyprawy warto suszyć, aby mieć zapasy na zimę.  Przyprawy na ogródku zbieramy przed ich wykorzystaniem  i przechowujemy przez krótki czas w słoiku wypełnionym wodą lub w lodówce. Aby przedłużyć świeżość np. natki z pietruszki, wystarczy owinąć pęczek wilgotnym papierowym ręcznikiem i ułożyć w lodówce lub zapakować w torebkę foliową w lodówce. 

Większą ilość ziół można zamrozić w kubeczkach np. po jogurtach lub w pojemnikach na kostki lodu. Posiekane świeże zalewamy niegazowaną wodą mineralną i wkładamy do zamrażalnika. Gdy będzie potrzeba, takie kostki wrzucamy do zupy czy innej, gorącej potrawy. Modna jest także konserwacja przypraw, zalewanie ich olejem czy octem winnym.

4 komentarze:

  1. U mnie na akademickim parapecie cała gama przypraw :) Ostatnio hoduję wszystko co tylko wpadnie mi w ręce. Np. wiedziałaś, że można wyhodować pora z tej białej części z korzeniami? Ja wcześniej to wyrzucałam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. wspaniale i ten piękny zapach! co do pora - dziekuję za inispirację!

      Usuń
  2. U mnie nigdy się nie obejdzie bez bazylii :D

    OdpowiedzUsuń